Fraud Kontrol ile Sahteciliği Önleme Yöntemleri

platform
E-ticarette güvenli alışveriş konusu hem kullanıcı hem de üye iş yerleri için kritik bir konudur. Konuyu kritik yapan ise “fraud”, yani sahte veya çalıntı kredi kartlarının kullanılarak veya kredi kartı bilgilerinin kopyalanarak kullanımını suretiyle yapılan dolandırıcılık endişesidir. Birçok e-ticaret sitesinin karşılaştığı ya da karşılaşma ihtimalinin olduğu fraud, işletmeleri hem mağdur edilen kişiye ödeme yapmak zorunda bırakabiliyor hem de itibar kaybı yaşatıyor. Özellikle e-ticaretin henüz emekle döneminde olduğu yıllarda sıklıkla karşılaşılan fraud, neyse ki günümüzde fraud control ile başa çıkması çok da zor olmayan bir konu haline geldi.
Sahtecilik kontrolü yani fraud control ile işletmeler, yapılan bir online siparişi bazı yöntemlerle değerlendirerek önceliyici işlem yapabiliyorlar. Örneğin, e-ticaret sitelerine hızlı ve güvenli alternatif sanal pos sağlayan ödeme platformu iyzico için fraud control en önemli konuların başında geliyor. Bu yüzden yalnızca en güvenli standart olan PCI aracılığıyla onaylanmış ve en yüksek PCI Hizmet Sağlayıcı seviye olan “Level 1” sertifikası ile işlem yapıyor. Böylece iyzico ile yapılan ödemelerde müşteriler 150 Fraud Filtresi ile maksimum seviyede güvenliği garanti ediyor. Bu noktada işletmelere sunulan en büyük avantaj ise iyzico API’sinin akıllı modül çözümü sayesinde PCI sertifikasına ayrıca başvuru gerektirmemesi. iyzico entegrasyonuna sahip her işletme bu modülle birlikte PCI sertifikasına kendiliğinden sahip olmuş oluyor.

 

Fraud’a karşı korunmak için yapılması gerekenler

Fraud control ile sahtecilik oranlarını en aza indirgemek için yapılması gereken belli başlı uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:
– Kartların arka yüzünde bulunan güvenlik kodu (CVV/CVC29) kartın kopyalanması durumunda dahi elde edilemeyecek bir bilgidir. Bu kodun sorgulanması temel fraud control yöntemlerinden biridir.
– Fraud control sayesinde bir kez sahtecilik yapılan kartın ve sahtecilik yapan kişinin ikinci bir kez bunu yapma şansı neredeyse yoktur. Çünkü sistem tarafından tanımlanan kart ve kişi aynı site üzerinden ikinci kez işlem yapamayacağı gibi bu bilgiler diğer e-ticaret siteleri arasında paylaşıldığı için başka bir sanal mağazada da işlem yapamayacaktır.
– Malın ya da hizmetin teslimi esnasında teslim alan kişinin kimlik kartı ibrazının istenmesi ve kişi bilgilerinin nüfus cüzdanının seri numarası ile birlikte kaydedilmesi fraud control için önemli bir husustur.
– Siparişlerin geçerli bir IP üzerinden yapıldığının kontrol edilmesi, domain adresinin tespit edilmesi, belirlenemeyen durumlarda bankadan detaylı bilgi talep edilmesi fraud control sisteminin anahtar noktalarından biridir.
– Fraud control için e-ticaret sitesi üzerinden yapılan alışverişlere günlük adet ya da hacim sınırı getirilmesi esastır. Hatta gerekiyorsa müşteri kotası da belirlenebilir.
– Kart bilgilerinin; kart numarası ve son kullanma tarihinin 2 defadan fazla yanlış girilmesi halinde karta bloke konulması önemlidir.
– Üyelik girişi olmadan ya da Facebook ile bağlanılmadan alışveriş yapılmasına imkan tanınmamalıdır Kayıtlı üyeler arasında bir kez fraud yaptığı belirlenen üyenin hesabı kapatılmalı ve yeni bir üyelik açması engellenmelidir.