Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) Nedir?

iyzico Posted on 2 dakika

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından internetten alışveriş yapan tüketicileri korumak, elektronik ticaret yapan tüm işletmeleri kayıt altına almak, e-ticaretin gelişiminin izlenebilmesi ve değerlendirilebilmesi amaçlarıyla Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ, 11 Ağustos 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış ve bu tebliğ ile birlikte Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) oluşturulmuştur.

Türkiye’nin bölgesel elektronik ticaret merkezi olma hedefi kapsamında nitelikli e-ticaret girişimlerinin ortaya çıkmasını sağlamak, tüketicinin korunması ve bilgilendirilmesi, e-ticaretin gelişiminin izlenebilmesi ve ülke genelini kapsayan sağlıklı bir e-ticaret veri tabanının oluşturulması bu tebliğ kapsamına girmektedir.

ETBİS, e-ticaretin gelişimi hakkında ekosisteme istatistiki bilgiler sunacak. Bu bilgiler sayesinde Türkiye’de e-ticaret alanında daha somut hedefli ve sürdürülebilir politikalar oluşturulacak.

Tüketiciler ETBİS sayesinde, e-ticaret yapan işletmelerin internet adresi, mersis numarası ve ticaret unvanı gibi bilgilerine kolaylıkla ulaşabilecek, hem e-ticaret yapan işletme sahibi hem de tüketiciler için daha kapsamlı, şeffaf ve güvenilir bir ortam yaratılacak. Bu sayede işletmelere güven artacak ve e-ticaret hacmine olumlu anlamda katkı sağlanacak.

ETBİS, elektronik ticaret yapan tüm işletmeler için zorunludur. Bu tebliğe göre; 30 Aralık 2017 tarihine kadar bu adresten sisteme giriş yapılarak kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Belirtilen süre içerisinde kayıt yaptırmayan işletmeler için 5.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar idari para cezası öngörülmüştür.

ETBİS’e Kayıt Olacak iyzico Üye İş Yerleri:

Buradan sisteme giriş yaptıktan sonra kayıt aşamasında “Hizmet Sağlayıcı” olarak iyzico’yu seçebilirsiniz. iyzico’yu seçtiğiniz durumda sizden “iyzico Üye İş Yeri Numarası” istenecektir. Üye iş yeri numaranız, iyzico Kontrol Paneli üzerinde sağ üst köşede yer almaktadır. Bu numarayı kullanabilirsiniz.

ETBİS ile ilgili tebliğ ve mevzuatları buradan inceleyerek uygulama hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


iyzico

iyzico

Şimdi Kolay