Genel

02 Eyl 2016

İran ile Ticaret Hacmi Büyüyor

Yazılarımızdan Haberdar Olun!

Teşekkürler!
Teşekkürler, istemiyorum.

Ekonomik yaptırımların gevşetilmesiyle birlikte dünya pazarına açılan İran ile ilişkilerimiz oldukça eskiye dayansa da istenilen hacme ulaşmış durumda değil. 20 yıl önce İran ile yaklaşık 1 milyar dolar olan dış ticaret hacmimiz, yaklaşık 10 senede 10 milyar dolara, geçtiğimiz yıl da 14 milyar dolara ulaştı.

Ekonomik Yaptırımların Hafifletilmesinin Ardından

Ekonomi Bakanlığı’nın sunduğu bu veriler, son yıllarda ekonomik yaptırımların da etkisiyle İran ile ticari ilişkilerimizin istenilen seviyeye çıkamadığını ortaya koysa da yeni dönemde iki ülkeyi de hareketli günler bekliyor. Batı ülkeleriyle entegre olmak ve kaybettiği yılları hızla tamamlamak isteyen İran için Türkiye, hem bir komşu hem de bir köprü. Bu nedenle Türk girişimciler için İran pazarı oldukça iştah açıcı.

Hemen Her Sektörde İhtiyaç Var

Altın, çelik, otomotiv yan sanayi ürünleri, tütün, inşaat malzemeleri, levha, elektrik motorları İran’a sattığımız temel ürünler olsa da altyapı çalışmaları ve taşımacılık sektörü de gelişiyor. Ayrıca züccaciye, mutfak araç-gereçleri, beyaz eşya, küçük ev aletleri gibi kategoriler de dış ticarette önemli yer tutması beklenen gruplar arasında yer alıyor.

Yakın Gelecekte Parlayacak Bir Sektör

Yaklaşık 80 milyon nüfusu bulunan İran’da nüfusun neredeyse %60’ını 30 yaşın altındakiler oluşturuyor. Bu da teknolojik gelişmelere kolayca uyum sağlayabilecek büyük bir nüfus anlamına geliyor. Üstelik nüfusun %25’i Türkçe konuşuyor. 2015 verilerine göre mobil oyun, PC ve konsol oyun pazarı yaklaşık 140 milyon dolar ve bu miktarın, her yıl %20 oranında artması bekleniyor.

İran ile E-ticaret Yapmak İçin

Peki, birbirinden farklı sektörlerde hızlı bir gelişim göstermeye başlayan ve her yıl katlanarak artması beklenen İran ile ticaret yapmak için bilmeniz gerekenler kısaca neler ve hangi şartları taşıyor olmanız gerekiyor?

– İran üzerindeki ekonomik yaptırımlar hafifletilse de oldukça geniş olan bu pazarda faaliyet yürütmek ve mağaza açmak için birçok prosedürü yerine getirmek gerekiyor. Bu nedenle fiziksel mağaza yerine internetten alışveriş imkanı sunan e-ticaret firmalarına yönelmek kısa vadede daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

– İran’da Shetab adı verilen bir sistem kullanılıyor. Yaklaşık 230 milyon banka kartı bulunan ülkede banka kartları Shetab sistemi üzerinde değerlendiriliyor. Kredi kartı kullanılmadığı gibi Shetab sistemindeki banka kartlarından uluslararası online alışveriş yapılamıyor. Yani uluslararası e-ticaret firmalarından ürün alınamadığı gibi uluslararası havayolu firmalarından online bilet de temin edilemiyor.

– Shetab sisteminde yer alan banka kartları ile ülke içinde yapılan online alışveriş miktarı ise yılda yaklaşık 20 milyar dolar. Bu da e-ticaret firmaları için pazarın büyüklüğünü ortaya koyuyor.

– İran ile e-ticaret yapmak için bir e-ticaret sitesi kuracaksanız site altyapısı, güvenlik sertifikaları, tasarım gibi başlıklarla tek tek ilgilenebileceğiniz gibi hazır e-ticaret paketlerini de değerlendirmeye alabilirsiniz.

– Ödeme almak içinse iyzico size yeter. Shetab kart sistemindeki bütün kartlarla online ödeme yapılmasını sağlayan PECCO firması ile iyzico arasındaki anlaşma sayesinde Türk kredi kartları ile İran banka kartları arasındaki uyum sorunu ortadan kaldırıldı.

iyziCrossborder ile İran Riyali üzerinden ödeme alınabildiği gibi iyzi-PECCO entegrasyonu ile uluslararası online alışverişin önü açıldı. Böylece Türk e-ticaret firmaları, İran pazarında faaliyet yürütebilir ve iyzico sanal POS’ları üzerinden ödeme alabilir duruma geldi. 60 milyon internet kullanıcısı bulunan İran ile Türkiye’yi birleştiren bu sistem sayesinde yeni dönemde İran ile Türkiye arasında e-ticaret hacminin hızla artması ve geride kalan yıllardaki kayıpları telafi etmesi bekleniyor.