E-ticaret Genel Uluslararası Ticaret

05 Nis 2016

İran’da E-Ticaret Hacmi ve Fırsatlar

Yazılarımızdan Haberdar Olun!

Teşekkürler!
Teşekkürler, istemiyorum.

Son yıllarda ambargoların hafiflemesi ve bazılarının kalkmasıyla büyük bir gelişim gösteren İran ekonomisi, kaybettiği yılların aksine hızla büyüyor. Önceki yıllarda sahip olduğu kapalı ekonomi sisteminden vazgeçerek dünyaya açılmaya başlayan ülke, kalabalık nüfusu ve büyük potansiyeliyle de ticaret için oldukça uygun bir alan olma özelliğine sahip.

Geleneksel ticaret anlayışıyla İran’da faaliyet yürütmek ve mağazalar açmak için gereken bir dizi prosedürü yerine getirmek uzun bir yol olsa da internetten alışveriş imkanı sunan e-ticaret için daha kolay seçenekler ve büyük fırsatlar bulunuyor.

Shetab Kart Sistemi
Türkiye’de yaklaşık 60 milyon kredi kartı ve 110 milyon banka kartı kullanılıyor. İran’da ise kredi kartı kullanılmadığı için farklı bir sistem mevcut. Shetab Sistemi olarak adlandırılan bu uygulamada ülkedeki bütün kartlar tek bir çatı altında toplanıyor. 80 milyonluk nüfusunun yaklaşık %90’ının kullandığı Shetab kart, bütün ödemeler için tek kart seçeneği durumunda. 250 milyona yakın Shetab kart aracılığıyla yapılan ödeme miktarının yıllık 20 milyar dolar olması da İran’da e-ticaret hacminin büyüklüğünü daha iyi anlatıyor.

Hızla Büyüyen Online Ödeme
İran’da 2015’te banka kartlarıyla yapılan işlemlerin %3’ü online ödeme olarak yapılsa da %25’e yakın büyüme gösteren online ödeme pazarı, e-ticaret firmaları için ülkenin gelişime ve değişime ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Üstelik Tebriz ve çevresinde ağırlıkta olmak üzere nüfusun yaklaşık %20’sinin Türkçe bildiği ve konuştuğu İran, doğru yatırım ürünleri ile e-ticaret firmaları için adeta bir fırsatlar ülkesi konumunda.

Güvenli E-ticaret İhtiyacı
Ambargo nedeniyle Batılı ürün ve hizmetlerden uzun bir süredir ayrı kalan İran, güvenli e-ticaret firmaları ile bu açığını kapatmaya yönelmiş durumda. Türkiye’de 19 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacmi, her geçen yıl hızla büyüyor ve gelecek 5 yıl içinde 40-50 milyar TL bandına ulaşması bekleniyor. Bu gelişmiş e-ticaret anlayışının İran’a yönelmesi ise hem İran iç piyasasının hem de iki ülke piyasası arasındaki alışverişin daha da canlanmasını sağlayacaktır.

Hazır E-Ticaret Paketleri Değerlendirilebilir
İran’a yönelik bir e-ticaret sitesi kurarak faaliyete başlamak, zahmetli ve titiz bir hazırlık süreci gerektirse de orta ve uzun vadede bol kazanç anlamına geliyor. Sitenin altyapısı, ürün yelpazesi, sayfa tasarımı, kategorileri hazırlama gibi hazırlıklar ve güvenlik sistemleri için sıfırdan başlayarak uzun vadeli bir çalışma yapabileceğiniz gibi alternatif seçeneklere de yönelebilirsiniz. Müşterinin alışkanlıklarını dikkate alarak tasarlanan ve stok durumundan fatura hesabına kadar farklı modülleri bulunan hazır e-ticaret paketleri, kısa sürede bir e-ticaret sitesine sahip olmanızı sağlayabilir.

Uluslararası Uyum Sorunu
Kredi kartının kullanılmadığı İran’da tek ödeme çözümü Shetab kart, uluslararası kart sistemleriyle entegre değildir. Bu da ödeme sistemleri için ülkeler arası uyumda bir sorun yaratıyor. Shetab kart sistemindeki bütün kartlarla online ödeme yapılmasını sağlayan PECCO firması, sistemin en tepesinde yer alıyor. İran’daki bu büyük potansiyelin farkına varan herkesten önce harekete geçen iyzico ise e-ticaret firmaları için benzeri olmayan bir yenilik sunuyor.

iyzico İran ile Entegre
PECCO ile entegrasyon konusunda anlaşma sağlayan iyzico, İran’da e-ticaret ile online satış yapmak isteyen firmalara kapıların açılmasını sağladı. iyzi PECCO Entegrasyonu sayesinde 230 milyonluk İran Shetab kart sistemi il 170 milyonluk Türk kredi kartları ve banka kartları iki ülkede de işlemler için kullanılabilecek. Bu da 32 milyonu aşkın akıllı telefon kullanıcısı ve 60 milyon internet kullanıcısı bulunan İran’ı, en yakın ve en büyük e-ticaret için pazarı haline getiriyor.