Online Alışverişte Sahteciliğin Önüne Nasıl Geçersiniz?

iyzico Posted on 3 dakika

E-ticaret dünyasının sunduğu büyük kolaylıklarla dev bir pasta haline dönüşmesi, dolandırıcılık faaliyetlerinin gözdesi olmasını da kaçınılmaz kılıyor. Online alışverişte en büyük sorun olarak kabul edilen sahtecilik, dünyada yüz milyon dolarlarla ifade edilen ve önlenmesi için büyük çaba sarf edilen bir durum. Fraud olarak da biline sahtecilik, genellikle online alışverişte işlemi sırasında müşterinin kart bilgilerinin kötü niyetli 3. kişiler tarafından kopyalanarak farklı amaçlar için kullanılması olarak tanımlanabilir.

Ters İbraz Canınızı Yakabilir

Tüm dünyada sahtecilik oranlarında %60 ile sanal sahteciliğin ilk sırada yer alması ise e-ticaret firmalarının başını en çok ağrıtan sorun olarak öne çıkıyor. Kredi kartı sahipleri, fraud nedeniyle işlemlerin kendilerinden habersiz yapıldığını söyleyip itiraz ederek harcanan bedeli firmalardan talep edebiliyor. Chargeback, yani ters ibraz olarak adlandırılan bu durum, e-ticaret firmalarını hem maddi zarara uğratıyor hem de güven algısının sarsılmasına ve trafiğinin azalmasına neden oluyor. Peki, online alışverişte sahteciliğin önüne nasıl geçersiniz?

Neler Yapmalısınız?

1- E-ticaret firmaları, ödeme sayfalarında ve hatta sitenin tamamında SSL sertifikası ve diğer güvenlik sertifikalarıyla güvenli şifreleme sağlamalıdır. Müşterinin girdiği kart bilgilerini bankaya aktarırken güvenli şifreleme yöntemleri kullanarak bilgilerin kopyalanmasının önüne geçilebilir.
2- Yüksek tutarlı ve şüpheli alışverişleri inceleyin. E-ticaret sitenizden ilk kez kullanılan bir kredi kartı ile yüksek miktarda alışveriş yapılıyorsa ve aynı üründen çok sayıda sipariş ediliyorsa kullanıcının kartın asıl sahibi olduğundan emin olmak için doğrulama isteyin.
3- Üyelik ya da sipariş için verilen e-posta adresinin gerçek kişilere ait olabilecek türden olmasına özen gösterin. [email protected] gibi bir e-posta adresinin sürekli kullanılan bir adres olması ihtimali oldukça azdır. Ayrıca farklı uzantılar ve güvenilir olmayan sitelerden alınan posta adreslerini de inceleyin.
4- Banka kartı ile internetten alışveriş yapmak için zorunlu olan 3D Secure sistemini kredi kartı ile alışveriş yaparken de zorunlu tutarak fraud önleme konusunda başarınızı arttırabilirsiniz. Asıl kart sahibinin cep telefonuna banka tarafından gönderilecek şifre, ödeme işleminin onaylanması için gerekli olduğu için sahtecilik ihtimalini ortadan kaldırabilir.
5- Kart sahibinin bilgileri ile fatura ve teslimat adresini karşılaştırın. İşlem yapılan bilgisayarın IP adresini de değerlendirerek bu bilgilerin uyumlu olmasına dikkat edin. Yurt dışına ait ya da free IP adresleri ile yapılan alışverişlerde hassasiyet gösterirken teslimat sırasında da kredi kartını ve nüfus cüzdanını talep edin.
6- E-ticarette yeniyseniz ödeme sistemlerinde yeterlilik sağlamak adına kiralık sanal POS’lara başvurmayın. Sahtecilik işlemleri arasında en popüler yollardan biri olan kiralık sanal POS’lar, hem sizin hesabınızdan kendi hesaplarına aktarım yapabilir hem de e-ticaret firmanız üzerinden alışveriş yapan müşterilerin kart bilgilerini kopyalayarak kendi amaçları için kullanabilir.


iyzico

iyzico

İşinize Gelir