İyiden İyiye; Toplum, Çevre ve Kültür İçinDaha Fazla Bilgi

Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.

 • Hazır e-ticaret altyapıları nelerdir?

  Hazır E-Ticaret altyapıları, size gelişmiş bir web sitesi sunarak ürünlerinizi internet üzerinden satmanıza olanak tanıyan çözümlerdir.

  Bu hazır altyapılar ile bilgisayar kullanmayı bilen herkes, bu hizmeti veren IdeaSoft, Zencommerce, Ticimax gibi firmalardan bir e-ticaret çözümü satın alarak, sunucu ve ürün yönetimi, güvenlik katmanları ve yazılım güncellemeleri gibi konuları yönetebilmektedir.

 • iyzico, hazır e-ticaret altyapılarından hangileri ile entegre?

  iyzico'nun çözüm ortağı olarak çalıştığı firmaların güncel listesi için lütfen tıklayın.

 • Çalıştığım/çalışacağım firma çözüm ortaklarınız arasında gözükmüyor. Ne yapmalıyım?

  Hazır altyapılar kapalı kaynak kodlu olduğu için, iyzico'nun müdahale şansı maalesef bulunmuyor. Bu sebeple, çalıştığınız ya da çalışmayı düşündüğünüz hazır altyapı firması çözüm ortaklarımız arasında değilse, ilgili firma ile iletişime geçmeniz ve iyzico'yu kullanmak istediğinizi belirterek, kendilerinden onay almanız gerekmektedir. Siz bu onayı aldıktan sonra, iyzico entegrasyonla ilgili hem ilgili firmaya hem de size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

 • Hazır e-ticaret altyapılı siteme iyzico'yu nasıl entegre edeceğim?

  Hazır e-ticaret altyapılı sitenize iyzico'yu entegre edebilmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  -Öncelikle, e-ticaret altyapısı hizmeti aldığınız firmaya ulaşarak iyzico'yu kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor. İlgili firma, sitenize iyzico modülünün kurulumunu sağlayacaktır.

  -Modülünüz sitenize kurulduktan sonra, iyzico Kontrol Paneli sayfanızı açarak Hesabınız > Hesap Ayarları > API Anahtarları >Live Keys bölümünden API KEY ve Secret Key değerlerini web sitenizde kurulu olan iyzico modülünün içindeki ilgili alanlara kopyalamanız gerekiyor.

  - API KEY ve Secret Key değerlerini ilgili alanlara kopyaladıktan sonra, tek yapmanız gereken iyzico Entegrasyon Ekibi'ne mesaj göndermektir. Ekip, gerekli kontrollerini yaptıktan sonra hesabınızı canlı hale getirerek süreci sonuçlandıracaktır.

 • Hazır e-ticaret altyapılı siteme iyzico’yu entegre ederken sorun yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

  Hazır e-ticaret altyapılı sitenize iyzico'yu entegre ederken herhangi bir sorun yaşıyorsanız, üye iş yeri ID'nizi belirterek ekibe mesaj gönderebilirsiniz. Ekip sizden mesaj aldığında, size hızlıca yardımcı olacaktır.

 • ETSY entegrasyonu yaparken “Genel/Beklenmedik bir hata ile karşılaştık” hatası alıyorum. Sebebi nedir?

  İlk olarak www.etsy.com/your/apps adresinden linkinizi kontrol etmenizi rica ederiz. Bu adreste linkiniz görünüyor ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Müşteriniz sepete ürünlerini ekleyip alıcı bilgilerini doldurduğunda, siparişiniz alındı sayfası ile karşılaşmaktadır. Bu aşamada iyzico, müşterilerinizin mail adresine ödeme linkini göndermektedir. Müşteriniz ödeme linkine tıkladığında, ekrana gelen ödeme formu ile ödemesini gerçekleştirebilmektedir.

 • Açık kaynaklı altyapı nedir?

  Her gün popülerliği daha da artan açık kaynak kodlu yazılım; herkes tarafından paylaşılabilme, değiştirilebilme özgürlüğüne sahip olan, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Gereksinimlere göre basitleştirilebilen, sağlamlaştırılabilen, güçlendirilebilen açık kaynak kodlu yazılımlar, her alanda çözümler sunarak yazılım devlerine karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır.

  Prestashop, Magento, Opencart ve WooCommerce gibi sistemler, dünyanın en büyük açık kaynaklı e-ticaret altyapıları olarak kabul edilmektedir.

 • iyzico açık kaynaklı altyapılardan hangilerini destekliyor?

  iyzico; Prestashop, Magento, Opencart ve WooCommerce gibi dünyanın en büyük açık kaynak (open source) e-ticaret sistemleri için kendi ekibiyle geliştirdiği özel modülleri ücretsiz olarak kullanımınıza sunar.

  iyzico ekibinin geliştirdiği ve uygun modüllerini ücretsiz olarak servis ettiği açık kaynaklı altyapıların listesi için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

  Açık Kaynak Kodlu Altyapılar

 • E-ticaret sitemde kullandığım açık kaynaklı altyapının sürümü ile iyzico modülü uyumlu değil. Ne yapmalıyım?

  E-ticaret altyapılarında her geçen gün yeni sürümler/güncellemeler çıkabilmektedir. Kullanmış olduğunuz açık kaynaklı altyapının sürümü ile iyzico modülü uyumlu değilse, iyzico Entegrasyon Ekibi'ne mesaj göndererek destek talebinde bulunabilirsiniz. Ekip bu konuda size en kısa sürede yardımcı olacaktır.

 • Kullandığım açık kaynaklı altyapı için çözümünüz gözükmüyor ne yapmalıyım?

  Kullanıyor olduğunuz açık kaynaklı yapı için uygun iyzico modülü bulunmuyorsa, Bize Ulaşın bölümünden mesaj göndererek geliştirme önerisi iletebilirsiniz. Ekip sizden mesaj aldığında talebinizi değerlendirecektir.

 • Ödeme formu oluşmuyor. Sebebi nedir?

  "srcIyzipayDefaultHttpClient.php" dosyasının içinde post functionunun içine "CURLOPT_SSL_VERIFYPEER=>false," satırını ekleyerek tekrar deneyebilirsiniz.

  Ek olarak;

  1)TLS versiyonunuzun 1.2 (TLS 1.2 aktif olması yeterli değildir, sunucunuzun TLS 1.2 kullanarak iyzico ile iletişim kurması gerekir)
  2)OpenSSL versiyonunuzun 1.0.2
  3) PHP versiyonunuzun 5.6 ve üzeri olduğunu teyit etmenizi rica ederiz.

 • Geçersiz imza hatası alıyorum. Sebebi nedir?

  iyzico API’ına datalar gönderilirken, secretKey'in güvenliği için bir hash oluşturulup şifrelenerek gönderilmektedir. Eğer bu hash iyzico tarafında çözülemez ise bu durum hata mesajı olarak dönmektedir.

  Bu hataya sebep olan durumlar:
  1. API ve Güvenlik anahtarının (api key - secret key) yanlış girilmesi veya bu değerlerin başında, sonunda boşluk karakteri bırakılması.
  2. UTF-8 kullanılmaması.

 • iyzico API entegrasyonu nedir?

  iyzico API entegrasyonu, açık ve kapalı kaynaklı altyapılardan farklı olarak tamamen sizin ve firmanızın ihtiyaçlarına yönelik özel olarak geliştirilen yazılımlardır.

 • Web sitesi tarafımızca geliştirildi. iyzico’yu en kolay şekilde nasıl entegre edebilirim?

  Tarafınızca geliştirilen bir yazılım ile kodlanan web sitenize, iyzico'yu kopyala-yapıştır kadar hızlı ve sorunsuz bir şekilde entegre edebilmeniz mümkündür. Bu işlem için en çok kullanılan yazılım dilleri ile oluşturduğumuz örnek kodları aşağıdaki sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz.

 • iyzico API Entegrasyonu

  Not: iyzico'yu bu seçenek ile entegre ettiğinizde, ödeme formu olarak iyzico ödeme formunu kullanacağınızı belirtmek isteriz.

 • Daha detaylı bir dokümana ihtiyacım var. Ne yapabilirim?

  Altyapısı iyzico API entegrasyonu ile geliştirilen web siteniz için daha ayrıntılı dokümana ihtiyacınız varsa, iyzico Entegrasyon Ekibi size yardımcı olacaktır. Ekibe Bize Ulaşın bölümü üzerinden mesaj göndererek ulaşabilirsiniz.

 • iyzico ödeme formunda değişiklik yapabilir miyim?

  iyzico ödeme formunun tasarımında, CSS ve Java Script yardımı ile değişiklik yapabilirsiniz. Ancak iyzico ekibi, maalesef bu işlem için size destek verememektedir. Bu sebeple, ödeme formunda yapmak istediğiniz tasarım değişikliği için yazılım konusunda belirli bir yetkinliğinizin olması gerektiğini, aksi bir durumda ise özel yazılım desteğine ihtiyaç duyacağınızı önemle belirtmek isteriz.

 • Web siteme iyzico’yu entegre etmek istiyorum, ancak iyzico ödeme formunu kullanmak istemiyorum. Kendi geliştirdiğim formu kullanmak için ne yapmalıyım?

  iyzico'yu entegre edeceğiniz özel yazılımlı altyapıya sahip web sitenizde, iyzico ödeme formunun yerine kendi geliştirdiğiniz formu kullanmanız mümkündür. Bu süreç için, iyzico ekibinden iyzico API dokümanını talep etmeniz gerekmektedir. Ekibe Bize Ulaşın bölümü üzerinden mesaj göndererek ulaşabilirsiniz.

  Not: iyzico'yu kendi geliştirdiğiniz ödeme formu ile kullanabilmeniz için, yazılım konusunda belirli bir yetkinliğinizin olması gerektiğini, aksi bir durumda ise özel yazılım desteğine ihtiyaç duyacağınızı önemle belirtmek isteriz.

 • Entegrasyon aşamasında hata alıyorum ne yapabilirim?

  Platformunuza iyzico'yu entegre ederken herhangi bir hata alıyor ve bununla ilgili desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, aşağıdaki bilgiler ile birlikte iyzico ekibine mesaj gönderebilirsiniz.

  Request bilgisi:
  Response bilgisi:
  Merchant ID:
  Transaction ID:

  Bu bilgileri ilettiğinizde, ekibimiz size hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır.

 • Ödeme formu oluşmuyor. Sebebi nedir?

  "srcIyzipayDefaultHttpClient.php" dosyasının içinde post functionunun içine "CURLOPT_SSL_VERIFYPEER=>false," satırını ekleyerek tekrar deneyebilirsiniz.

  Ek olarak;

  1)TLS versiyonunuzun 1.2 (TLS 1.2 aktif olması yeterli değildir, sunucunuzun TLS 1.2 kullanarak iyzico ile iletişim kurması gerekir)
  2)OpenSSL versiyonunuzun 1.0.2
  3) PHP versiyonunuzun 5.6 ve üzeri olduğunu teyit etmenizi rica ederiz.

 • Geçersiz imza hatası alıyorum. Sebebi nedir?

  iyzico API’ına datalar gönderilirken, secretKey'in güvenliği için bir hash oluşturulup şifrelenerek gönderilmektedir. Eğer bu hash iyzico tarafında çözülemez ise bu durum hata mesajı olarak dönmektedir.

  Bu hataya sebep olan durumlar:
  1. API ve Güvenlik anahtarının (api key - secret key) yanlış girilmesi veya bu değerlerin başında, sonunda boşluk karakteri bırakılması.
  2. UTF-8 kullanılmaması.

 • Geçersiz istek hatası alıyorum. Sebebi nedir?

  "Geçersiz istek" hatası, parametreler uygun formatta set edilmediği zaman ortaya çıkmaktadır. Set ettiğiniz parametrelerin formatını kontrol edebilir misiniz? İlk adımda tutar parametrelerinin ondalık kısmını virgülle değil nokta ile ayırdığınızı kontrol edebilirsiniz. Ör: 1,0 değil 1.0

 • Hesabım entegrasyon aşamasındaydı. Son durumu nasıl öğreneceğim?

  Entegrasyon aşamasındaki işlemler, tarihlerine göre belli bir sıralamaya alınmakta ve iyzico Entegrasyon ekibi bu sıralamaya uygun olarak işlemleri sonuçlandırmaktadır.

  İşleminiz entegrasyon aşamasına taşınmışsa, ilgili ekibin sürecinizle ilgilendiğinden emin olabilirsiniz. Ekip, işlemleriniz tamamlandığında size bilgilendirme yapacaktır. İşleminizin son durumu hakkında bilgi almak isterseniz, ekibe konuyla ilgili mesaj gönderebilirsiniz.

 • Entegrasyonu tamamladım ve testlerde herhangi bir soruna rastlamadım. Canlı ödeme almaya ne zaman başlayacağım?

  iyzico kontrol panelinizde "Başvuru" bölümünden başvurunuzu tamamladıktan sonra, hesabınız ilgili ekibimiz tarafından incelenecek ve tarafınıza online sözleşme gönderilecektir. Bu online sözleşmeyi yine iyzico Kontrol Paneli’nizde "Başvuru" kısmından onayladıktan sonra, canlı ödeme almaya başlayabilirsiniz.

 • Entegrasyon sürecinde farklı sorunlar yaşıyorum ne yapmalıyım?

  Yaşadığınız sorunu detaylandırarak, Bize Ulaşın bölümü üzerinden ekibe mesaj gönderebilirsiniz. Ekibimiz size hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır.

 • Entegrasyonla ilgili telefondan destek alabilir miyim?

  "Kolaylık", iyzico'nun en önemli prensiplerinden biridir. iyzico bu prensibe bağlı kalmak adına, platformunu kullanmak isteyen bütün girişimler için entegrasyon desteğini açık bir şekilde vermektedir.

  Entegrasyon aşamasındaki işleminizde sorun yaşıyorsanız, ekibimiz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Ancak özellikle teknik konuların belirli dokümanlar üzerinden yürüdüğünü ve süreçlerin takibinin sadece yazılı olarak yapılabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle entegrasyon gibi teknik konular hakkında ekibimize telefon üzerinden değil, mesaj yoluyla ulaşmanız, sürecin daha kolay ve daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu konuda göstereceğiniz anlayış ve hassasiyet için teşekkür ederiz. iyzico Entegrasyon ekibine mesaj göndermek için lütfen tıklayın.

 • API ve Güvenlik anahtarımı göremiyorum. Sebebi nedir?

  iyzico'ya "Link ile Ödeme Alma" başvurusu yaptıysanız, iyzico Kontrol Paneli’nizde API güvenlik anahtarlarınızı göremiyor olabilirsiniz . Link yöntemi, oluşturduğunuz bir link aracılığı ile ödeme almanıza olanak sağlamaktadır ve Link Yöntemi’nde API, güvenlik anahtarları bulunmaması sebebiyle internet sitesine entegre edilememektedir. iyzico’yu sitenize entegre etmek isterseniz, yeni bir iyzico Sanal POS başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 • Entegrasyonunuzu tamamlayın maili alıyorum. Sebebi nedir?

  iyzico entegrasyon ekibi, sizden gerçek bir kart ile yapılmış düşük tutarlı ve başarılı bir ödeme denemesi bekler. Entegrasyon sürecinizi tamamladıktan hemen sonra gerçek kartınızla 1 TL – 3 TL aralığında ödeme denemeleri yapmanızı öneririz. Yaptığınız ödeme denemesini, iyzico Kontrol Paneli’nizde bulunan (link) "İşlemler ve İadeler" menüsünden kontrol ederek iptal edebilirsiniz. Test aşaması sonrasında, güvenle aktif olarak ödeme almaya başlayabilirsiniz.

iyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.
 • Altunizade Mah. İnci Çıkmazı Sokak No: 3 İç Kapı No: 10 Üsküdar İstanbul
 • [email protected]
 • +90 216 599 01 00
  7/24 canlı telefon ve iyzico mobil uygulaması üzerinden chat desteği
 • Ticari Sicil No: 867612
 • Vergi No: Üsküdar VD. 4830343157
 • Mersis No: 0483034315700019
 • Denetleyici Merci
 • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) - Hacı Bayram Mah. İstiklal Cad. No: 10 06050 Ulus Altındağ Ankara 0312 507 50 00