Tüm sorularınız için sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.
 • iyzico nedir?

  iyzico, hız ve verimlilik üzerine tasarlanmış bir ödeme alma hizmeti yönetim platformudur. "Kolay Ödeme" manasına gelen "Easy Check Out" kelimelerinin kısaltılmış ve Türkçe okunuşa uyarlanmış versiyonu olan iyzico, adından da anlaşılacağı üzere tamamen ödeme hizmetlerinde kolaylıklar üzerine kurgulanmış bir dünya yaratmaktadır. iyzico entegrasyonu sizi altyapı yatırımı, testler ve güvenlik endişesiyle baş etmekten kurtarır. Tek yapmanız gereken iyzico platformuna kolayca kaydolmak ve ödeme almak için gerekli kodu siteye eklemektir. Üstelik bunun için ne abonelik ne de kurulum ücreti ödersiniz.

 • Sanal POS nedir ve nasıl alınır?

  Sanal POS, fiziksel POS cihazının sanal halidir. Yani, internet üzerinden yapılan ödemelerde, müşterilerin üye iş yerlerine ödeme yapmasını sağlayan yazılımlara sanal POS denir.

  E-ticaretin kolay ve karlı dünyasından payına düşeni almak için kurulan online alışveriş siteleri, faaliyete geçmek için sanal POS ödeme hizmetine sahip olmak zorundadır.

  E-ticaret sitesi için ihtiyaç duyulan sanal POS'un sadece bankadan temin edilebileceği düşünülebilir. Ancak sanal POS temini için tek yol bu değildir. Üstelik bankadan sanal POS temin etmekle ilgili bilmeniz gereken ilk şey bu sürecin sanıldığı kadar kolay ve ekonomik bir süreç olmayacağıdır.

  Sanal POS'u bankadan temin etmek istediğinizde yaşayabileceğiniz olası gelişmeleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Öncelikle başvurunuzdan sonra uzun bekleme sürelerinden geçersiniz. Bu sürenin sonunda, gerekli/gereksiz sayfalarca evrak düzenlersiniz. Tüm bunların sonunda ise bankanızın sanal POS talebinize olumlu yanıt vermesini beklersiniz. Eğer her şey yolunda gider ve başvurunuz kabul edilirse, banka tarafından size verilecek üyelik bilgileri ve kodlarla bankanın sanal POS uygulamasını E-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz.

  Bu karmaşık işlem için bir yazılım firmasından destek alma ihtiyacı da hissedebilirsiniz. Uzun ve zahmetli bir çalışmanın ardından alınıp kurulan sanal POS uygulaması ile debit ya da kredi kartları için, peşin/tek çekim ödeme kabul edebilmeye başlarsınız. Ancak ilk aşamada anlaşılan bankanın dışında, diğer bankaların kredi kartlarına da taksit seçeneği sunmak isterseniz işler epey daha karmaşık bir hal alır. Çünkü bu süreç için, taksit yapılmak istenen kartların sahibi olan bankalara da ayrı ayrı başvurmanız ve bütün süreçleri yeniden yaşamanız gerekecektir. Bütün bu işlemler hem oldukça uzun bir zaman kaybı yaşamanıza, hem de ekonomik açıdan öngördüğünüz planlamanın ötesinde maliyetlerle karşılaşmanıza sebep olur.

 • iyzico sanal POS ihtiyacınızda hayatınızı nasıl kolaylaştırır?

  iyzico, yukarıda bahsettiğimiz hiçbir zahmete girmeden E-ticaret siteniz için sanal POS sahibi olmanızı sağlayan bir sistemdir. Hem de hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde. Kurduğunuz ya da kuracağınız online alışveriş sitesi için her bankayla tek tek anlaşmayı denemek yerine iyzico'nun basit ama etkili dünyasına dahil olursanız, sadece yapacağınız işe odaklanarak E-ticarete bir adım önde başlarsınız.

  iyzico’da işler şöyle yürür:

  Birkaç dakika içerisinde internet üzerinden kendi kendinize başvurunuzu tamamlarsınız ve size belirli kodlar verilir. Bu kodlarla sanal POS, web sitenize entegre edilir.

  Entegrasyon boyunca iyzico her adımda sizi yönlendirerek işlemi oldukça sadeleştirir. Ardından deneme işlemleri yapılır ve 48 saat içerisinde sanal POS sahibi olup, gerçek ödeme almaya başlarsınız. Visa ve Mastercard'lı bütün banka kartları ile Türkiye'nin en büyük kredi kartlarının kullanılabileceği sanal POS'unuz işte bu kadar basit kurulur. Üstelik bu işlemlerin hepsi de ücretsizdir. Bankalar gibi yüksek aidatlar, komisyonlar ya da ek ücretler talep etmeyen iyzico, sadece yapılan işlemlerden komisyon olarak %3,69 ve işlem ücreti olarak da 0,25 TL tahsil eder (BSMV dahildir). Ödeme hizmeti ile ilgili yaşayabileceğiniz bütün zorlukları aşarak, hızlıca E-ticarete başlayabilmeniz için en pratik çözümleri sunan iyzico, hayatınızı işte böyle kolaylaştırır.

 • iyzico’da veri güvenliği nasıl sağlanır?

  iyzico, dünyanın en üst düzey veri güvenliği standardı olan PCI (Payment Card Industry) - DSS (Data Security Standard) sertifikasına sahiptir. PCI-DSS sertifikalı hizmeti sayesinde de veri güvenliği konusundaki ihtiyaçları, başlangıç aşamasında doğrudan sağlanmaktadır.

  iyzico'nun platformunu kullanmanız durumunda, iyzico API'nın akıllı fiş çözümü sayesinde PCI sertifikası almanıza gerek olmadan, PCI-DSS sertifikalı altyapı ile müşterilerinize maksimum seviyede güvenli bir hizmet sunabilirsiniz.

 • PCI-DSS nedir?

  PCI veri güvenliği standartları, aralarında Mastercard, Visa, Amerikan Express, Discover Services gibi üyeleri bulunan bir konsey tarafından, kart ve kart sahiplerinin datalarının korunması amacıyla, internetten alışverişte güvenlik standartlarını belirleyen bir yapıdır.

  PCI-DSS (Ödeme Kartı Sektör Veri Güvenliği Standardı) PCI-DSS bizim için temel konulardan biridir. Bu nedenle PCI aracılığıyla onaylanmış ve en yüksek PCI Hizmet Sağlayıcısı sertifikasına sahibiz. Böylece kullanıcılarımıza maksimum seviyede güvenliği garanti ediyoruz.

 • Komisyon oranı ve işlem ücreti nedir?

  Siteniz üzerinden gerçekleşen başarılı işlemlerde uygulanacak olan komisyon oranı %3,69, işlem ücreti ise 0,25 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlandırmaya BSMV dahildir.

 • Başlangıç ücreti veya kullanırken sabit bir ücret ödeyecek miyim?

  iyzico'yu kullanmak için ödemeniz gereken herhangi bir başlangıç ücreti veya sabit ücret bulunmamaktadır.

 • Komisyon ve işlem ücreti haricinde herhangi bir ücret ödemem gerekecek mi?

  Firmanıza banka tarafından Chargeback (Ters ibraz) gönderilmesi durumunda 35,00 TL tarafınıza borç olarak geçilecektir. Chargeback (Ters ibraz) ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

  Ayrıca belirtmiş olduğumuz havale ücreti, komisyon tutarı ve işlem ücretine ve gerçekleşmesi durumunda Chargeback ücretine BSMV eklenecektir.

 • Taksitlendirme nedir?

  Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage özellikli kredi kartları ile kredi kartı taksitlendirme işlemi, herhangi bir alışveriş esnasında satıcı kurum ile banka arasındaki özel bir anlaşma sonucu müşteriye yaptığı alışverişi taksitle ödeme imkânı sağlayan bir işlemdir. Bu taksitlendirmenin vadesi, oluşacak ilave maliyetler tamamen satıcı kurum ile bankanın arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

  E-ticaret siteniz üzerinden taksitli olarak ödeme almak istemeniz durumunda, bütün bankalar ile ayrı ayrı görüşmeniz ve ayrı ayrı sanal POS talebinde bulunmanız gerekecektir. Bankalar, küçük ve orta ölçekli firmaların sanal POS taleplerine ise genellikle olumlu yanıt vermemektedir.

  iyzico'yu kullanmanız durumunda, aynı anda, Türkiye'nin en çok kullanılan bankalarının sanal POS'larını sitenizde aktif olarak kullanabilecek ve bu bankalara ait kredi kartları ile taksitli olarak ödeme alabileceksiniz.

 • Hangi kredi kartları ile taksitli ödeme alabilirim?

  iyzico‘da şu anda Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage kredi kartları ile taksitli olarak ödeme alınabilmektedir. Böylece 7 bankaya ait bütün kredi kartları ile taksitli olarak ödeme alabilirsiniz.

 • Taksitli yapılan işlemlerin ödemesi de parça parça mı yapılacak?

  iyzico'da taksitli olarak gerçekleşen işleminizin ödemesi parça parça olarak değil, ürünü sattığınız fiyat üzerinden komisyon bedeli kesildikten sonra, kalan tutarın tamamı olarak aktarılmaktadır.

 • Taksitli işlemlerde uygulanacak komisyon oranı nedir?

  iyzico'da her başarılı bir işlem için %3,69 komisyon + 0,25 TL işlem ücreti alınmaktadır (BSMV dahildir). Taksitli olarak yapılan işlemlerde ise her bankanın ayrı vade farkı oranları bulunmaktadır. Taksitli işlemlerde vade farkının tamamını ya da bir kısmını da kendiniz üstlenerek müşterilerinize avantaj sağlayabilirsiniz.

 • Peşin fiyatına taksit yapabilir miyim?

  Evet yapabilirsiniz. Vade farklarının müşterilerinize yansıtılıp yansıtılmaması tamamen sizin inisiyatifinizde.

  iyzico işyeri panelinizde bulunan Taksit ve Komisyon Yönetimi sayfasından istediğiniz an yapacağınız değişiklilerle, taksitli işlemlerde oluşan vade farkının tamamını ya da bir kısmını kendiniz üstlenerek müşterilerinize avantaj sağlayabilirsiniz.

 • iyzico kontrol panelimde taksit oranları bölümü gözükmüyor. Sebebi nedir?

  Bu uygulamayı kullanabilmek için web siteniz aktif olduğunda Bize Ulaşın bölümünden bilgi vermeniz gerekiyor. Sizden bilgi alındığında, gerekli düzenlemeler yapılarak Taksit Oranları bölümü kullanımınıza açılacaktır.

 • Vade farkını üstlendiğim zaman size ödeyeceğim komisyon oranını nasıl hesaplamam gerekiyor?

  iyzico'da başarılı bir işlem için %3,69 komisyon oranı + 0,25 TL işlem ücreti alınmaktadır (BSMV dahildir). Taksitli olarak yapılan işlemlerde ise her bankanın ayrı vade farkı oranları bulunmaktadır. eğer vade farkını üstlenerek müşterilerinize peşin fiyatına taksit yapacaksanız, yapılacak kesitleri üye işyeri panelinizdeki Taksit ve Komisyon Yönetimi menüsünde hesaplayabilirsiniz.

 • Taksit oranlarını istediğim zaman değiştirebilir ya da eski haline getirebilir miyim?

  Evet. Bu değişiklikler her zaman sizin kontrolünüzde olacaktır. iyzico Kontrol panelinizde bulunan Taksit Oranları bölümünden yaptığınız değişiklikleri, istediğiniz zaman yine aynı bölümden devre dışı bırakabilirsiniz.

 • Taksit oranları bölümünden yaptığım değişiklikler ne zaman devreye girecek?

  Taksit oranları bölümünden yaptığınız/yapacağınız değişiklikler aynı anda web sitenizdeki ödeme formuna yansıyacaktır. Bu nedenle ilgili bölümü kullanırken, kontrollerinizi / hesaplamalarınızı dikkatli bir şekilde yapmanızı öneririz.