Tüm sorularınız için sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.
 • Şüpheli işlem nedir?

  “iyzico Fraud Sistemi", geçmiş ödemeleri referans alarak daha sonra gerçekleşecek ödemelere bir skor vermektedir. Bu skora göre, sitenizden yapılan işlemler, otomatik olarak kabul edilebilir, reddedilebilir veya şüpheli işlem statüsüne alınarak iyzico tarafından kontrol edilebilir.

 • Bir işlemin şüpheli olduğunu nasıl anlayabilirim?

  İnternet siteniz üzerinden yapılan bir işlemin şüpheli olduğunu;

  - iyzico kontrol panel üzerinden bulunan “Şüpheli İşlemler” kısmından,
  - Kayıtlı e-mail adresinize sistem tarafından gönderilecek olan mail ile,
  - Ödeme isteğinin dönüşün fraud_status parametresi içerisinde olması ile,
  - IFN (iyzico Fraud Notification Service) ile anlayabilirsiniz.

  Siteniz üzerinden yapılan bir ödeme, şüpheli işlem statüsünde ise, bu ürün/hizmet için bizden otomatik ya da manuel onay/bilgi maili almadan kesinlikle teslimat yapılmamalıdır.

  *Eğer siteniz üzerinden yapılan bir işlemden herhangi bir nedenden dolayı şüphe duyuyorsanız, konu ile ilgili olarak dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.
  *IFN ile ilgili bilgi almak için entegrasyon ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

 • Şüpheli işlem statüsündeki işlemin sonucunu nasıl öğrenebilirim?

  Şüpheli işlem statüsündeki bir işlem, iyzico tarafından kontrol edildikten sonra onaylanabilir veya reddedilebilir. iyzico, şüpheli statüsündeki bir işlem ile ilgili aksiyon aldığında size aşağıdaki şekillerde bilgilendirme yapacaktır;

  - Kayıtlı e-mail adresinize sistem tarafından işlemin onaylandığını/reddedildiğini bildiren bir e-mail gönderilir,
  - IFN (iyzico Fraud Notification Service) ile, sisteme tanımlayacağınız bir callback URL üzerinden (IFN ile ilgili bilgi almak için entegrasyon ekibimiz ile görüşebilirsiniz).

 • Fraud (Sahtecilik) Hizmeti Çözümü’nden kimler yararlanabilir?

  E-ticarette sahteciliği, dolandırıcılığı önlemek Fraud Kontrol Çözümü ile mümkündür. Bu çözümden iyzico'yu kullanan bütün e-ticaret firmaları (hiçbir ek ücret ödemeden) yararlanabilmektedir.

 • Ters ibraz (Chargeback) nedir?

  Kredi kartı sahipleri, sahip oldukları kredi kartıyla kendilerinden habersiz yapılan işlemlere itiraz etme hakkına sahiptirler. Bu itiraz ilk önce kart sahibi tarafından kredi kartının ait olduğu bankaya yapılır, banka tarafından işlemin yapıldığı iş yeri bankasına bu talep iletilir. İlgili banka da, iş yerinden itiraza konu olan işlem ile ilgili detayları talep eder. Talep edilen detaylar yetersiz olması durumunda kredi kartı sahibi haklı bulunursa, itiraz edilen işlem tutarı iş yeri bankası tarafından ilgili iş yerinden tahsil edilir ve kredi kartı sahibi bankaya aktarılır. Bu işleme "chargeback" / "ters ibraz" adı verilir. Kullanıcılar arasında "geri ödeme" olarak da bilinir. Bankalar tüm bu işlemlerde kart kuruluşlarının kurallarına uymak zorundadırlar. Uygulanan prosedür belirli bankalara ya da sadece Türk bankalarına uygulanan bir prosedür değildir. Kart kuruluşlarının kurallarının geçerli olduğu her yerde itiraz şekli aynıdır. Yani yurt içi ya da yurt dışı kredi kartı alışverişlerinde ters ibraz şekli değişmez. iyzico olarak biz bu süreçleri dikkatli bir şekilde araştırıp sizinle ve/veya müşteriyle iletişime geçiyor ve birkaç hafta içinde çözüm bulmaya çalışıyoruz. Sorun 14 gün içinde çözülmezse, tutar ve araştırma masrafları için sizden ücret almakla yükümlüyüz.

 • Ters ibraz (Chargeback) incelemeleri için ne kadar ödemem gerekiyor?

  Firmanıza gelen bir ters ibrazın, bizim tarafımızdan incelenmesini istemeniz durumunda ödemeniz gereken tutar 35 TL'dir. (BSMV dahil değildir.)

 • Ters ibraz (Chargeback) prosedürü nasıl işler?

  Chargeback işlemlerinde, genellikle aşağıdaki prosedür işlemektedir:
  - Kart sahibi kredi kartının ait olduğu bankaya itirazını iletir.
  - Kart sahibi banka, bu itirazı iş yeri bankasına yönlendirir.
  - İş yeri bankası da ilgili itirazı iş yerine sunar ve işlem ile ilgili belgeleri talep eder.
  - İş yeri ilgili belgeleri bankaya iletir.
  - Eğer iş yerine tanınan sürede hiç belge iletilmediyse veya gönderilen belgeler yeterli görülmezse, itiraz edilen tutar iş yeri hesabından çekilir ve kart sahibi bankaya iade edilir.
  -Gelen belgeler yeterli görülürse, kart sahibi tarafından bankaya iletilirler ve itiraz reddedilir. İş yeri ilgili tutarı iade etmek zorunda kalmaz.

 • Ters ibraz (Chargeback) durumunda hangi belgeler geçerlidir?

  Bu durumda geçerli olacak belgeler itiraz sebebine göre farklılık gösterebilmektedir. İtiraz durumunda en çok geçerliliği olan belge, kargo firması tarafından işlem sahibine imzalatılmış olan teslimat belgesidir. Burada önemli olan imzanın işlem sahibine ait olmasıdır. Farklı kişilerce imzalanan belgeler banka tarafında geçerli olmayacaktır.
  Belgeler bankaya iletildikten sonra itiraz prosedürünün sonucu iş yeri ve kart sahibi bankalar tarafından belirlenecektir.

 • Ters ibrazın (Chargeback) oluşması durumunda iade nasıl yapılmalıdır?

  İptal/iade işlemleri mutlaka ilgili işlemin yapıldığı karta yapılmalıdır. Kullanıcının talebi nedeniyle farklı bir karta, isme ya da bir banka hesabına EFT/Havale olarak yapılmamalıdır.

 • Ters İbraz (Chargeback) riskini arttıran unsurlar nelerdir?

  Fraud kontrol ile sahtecilik oranlarını en aza indirgemek için aşağıdaki unsurlar dikkate alınmalıdır:
  - Denenen işlemin başarı ile sonuçlanmamasına rağmen, aynı veya farklı kredi kartları denenerek işlem yapılmaya çalışılması,
  - Anlamsız, ücretsiz e-posta adresleri kullanılması,
  - Aynı kredi kartıyla kısa süre içerisinde, düşük tutarlı bir çok ödeme denemesinin yapılması,
  - Ödeme yapılırken kullanılan kart ile ilgili olarak, bankadan, çalıntı-kaybolan kart uyarısı gelmesi,
  - Aynı IP adresi üzerinden, kısa süre içerisinde farklı kredi kartları ile ödeme yapılmaya çalışılması,
  - Daha önceden platform üzerinde yasaklanmış bir kart ile ödeme yapılmaya çalışılması,
  - Aynı kredi kartının 30 gün içerisinde farklı bir IP adresi üzerinden kullanılması,
  - Aynı IP adresi üzerinden bir günde üçten fazla işlem yapılması,
  - Aynı kredi kartı ile farklı son ödeme tarihleri denenerek ödeme yapılmaya çalışılması,
  - Tek bir kredi kartı ile farklı IP adresleri üzerinden işlem yapılmaya çalışılması.

 • 3D Secure Sistemini Kullanabilir miyim?

  iyzico, riskli gördüğü bazı iş modelleri için 3D Secure seçeneğini zorunlu tutmaktadır. Ancak, 3D Secure seçeneği firmanız için zorunlu tutulmamasına rağmen, talebiniz tanımlanması yönündeyse Bize Ulaşın bölümünden ekibe bilgi verebilirsiniz. Ekip hızlı bir şekilde size yardımcı olacaktır.

 • Ters İbraz (Chargeback) ile ilgili daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?

  Pazaryeri üye iş yerlerimiz için Harcama itirazı (ters ibraz/chargeback) taleplerine yönelik uygulamalarımız hakkındaki el kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

  iyziPOS üye iş yerlerimiz için Harcama itirazı (ters ibraz/chargeback) taleplerine yönelik uygulamalarımız hakkındaki el kitabına buradan ulaşabilirsiniz.