Tüm sorularınız için sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.
 • Şüpheli işlem nedir?

  “iyzico Fraud Sistemi", geçmiş ödemeleri referans alarak daha sonra gerçekleşecek ödemelere bir skor vermektedir. Bu skora göre, sitenizden yapılan işlemler, otomatik olarak kabul edilebilir, reddedilebilir veya şüpheli işlem statüsüne alınarak iyzico tarafından kontrol edilebilir.

 • Bir işlemin şüpheli olduğunu nasıl anlayabilirim?

  İnternet siteniz üzerinden yapılan bir işlemin şüpheli olduğunu;

  - iyzico kontrol panel üzerinden bulunan “Şüpheli İşlemler” kısmından,
  - Kayıtlı e-mail adresinize sistem tarafından gönderilecek olan mail ile,
  - Ödeme isteğinin dönüşün fraud_status parametresi içerisinde olması ile,
  - IFN (iyzico Fraud Notification Service) ile anlayabilirsiniz.

  Siteniz üzerinden yapılan bir ödeme, şüpheli işlem statüsünde ise, bu ürün/hizmet için bizden otomatik ya da manuel onay/bilgi maili almadan kesinlikle teslimat yapılmamalıdır.

  *Eğer siteniz üzerinden yapılan bir işlemden herhangi bir nedenden dolayı şüphe duyuyorsanız, konu ile ilgili olarak dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.
  *IFN ile ilgili bilgi almak için entegrasyon ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

 • Şüpheli işlem statüsündeki işlemin sonucunu nasıl öğrenebilirim?

  Şüpheli işlem statüsündeki bir işlem, iyzico tarafından kontrol edildikten sonra onaylanabilir veya reddedilebilir. iyzico, şüpheli statüsündeki bir işlem ile ilgili aksiyon aldığında size aşağıdaki şekillerde bilgilendirme yapacaktır;

  - Kayıtlı e-mail adresinize sistem tarafından işlemin onaylandığını/reddedildiğini bildiren bir e-mail gönderilir,
  - IFN (iyzico Fraud Notification Service) ile, sisteme tanımlayacağınız bir callback URL üzerinden (IFN ile ilgili bilgi almak için entegrasyon ekibimiz ile görüşebilirsiniz).

 • Fraud (Sahtecilik) Hizmeti Çözümü’nden kimler yararlanabilir?

  E-ticarette sahteciliği, dolandırıcılığı önlemek Fraud Kontrol Çözümü ile mümkündür. Bu çözümden iyzico'yu kullanan bütün e-ticaret firmaları (hiçbir ek ücret ödemeden) yararlanabilmektedir.