İyiden İyiye; Toplum, Çevre ve Kültür İçinDaha Fazla Bilgi

Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.

 • Ödemeler tarafıma ne zaman aktarılacak?

  Pazartesi-Pazar aralığında iyzico aracılığıyla aldığınız tüm ödemeler, Pazar günü 23:59’da muhasebeleşmektedir. Muhasebeleşme tarihi ardından gelen 2 günlük blokajın ardından ilk Çarşamba günü, tüm ödemeleriniz banka hesabınıza aktarılmaktadır.

  İyzico Kontrol Paneli’nizin “Ayarlar” sayfasında (https://merchant.iyzipay.com/settings) görebileceğiniz bloke gün sayısı ve para gönderim periyodunuza uygun olarak ilk para gönderim periyodunda tamamlanacaktır. Sonrasında ise para gönderim periyodunuza uygun olarak sabit sıklıkta size gönderilecektir.

  *Ödemeler sözleşme şartlarına bağlı olarak iş modeline göre değişiklik gösterebilir.

 • Ödemelerimi nereden kontrol edeceğim?

  Web siteniz üzerinden gerçekleşen işlemlerin ödemelerini, iyzico Kontrol Paneli sayfanızda yer alan "İşlemler" bölümünden kontrol edebilirsiniz.

 • iyzico’yu web siteme entegre ettikten sonra, ödemeler hangi aralıklarla hesabıma aktarılacak?

  Ödeme sürelerini hesaplarken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

  -iyzico’da ödemeler haftalık olarak hesaplanmaktadır.

  -Bu süreçte Çarşamba günü 00:00’dan Salı günü 23:59’a kadar yapılan ödemeler, bir haftalık ödemeyi temsil eder.

  -Haftalık ödemeler, 3 hafta sonra hesabınıza aktarılmaktadır.

  -Düzenli olarak her hafta işlem geçiren bir iş modeline sahipseniz, ödemelerinizi haftalık olarak alabilirsiniz. Ancak bu ödemeler, son 3 haftanızı kapsamayacaktır. Örneğin:

  1. haftanızın ödemesini 4. hafta,
  2. haftanızın ödemesini 5. hafta,
  3. haftanızın ödemenizi 6. hafta alabilirsiniz.

 • Blokaj süresi nedir?

  Blokaj süresi; müşterinizden başarılı bir şekilde ödeme alındıktan sonra paranın size gönderilmesi için beklenen süredir.

 • Para gönderim periyodu nedir?

  Para gönderim periyodu; müşterinizden alınan ödemelerin size gönderim sıklığını belirler.

 • Blokaj süresinin sebebi nedir?

  Blokaj süresinin en önemli sebebi, e-ticarette sıklıkla rastlanan Chargeback (ters ibraz) riskidir. Ayrıca, çalıştığımız bankaların uyguladığı kriterler de blokaj süresi ile çalışmamıza sebep olmaktadır. Buna göre 3 haftalık periyodik aralıklarla değişik raporlama kriterleri uygulanır ve bu süreçten sonra ödeme yapılır. İlerleyen dönemde blokaj süreniz, hacminiz ve sattığınız ürünler de göz önünde bulundurularak kısaltılabilir.

 • Tarafıma yapılacak ödeme tutarını önceden bilecek miyim?

  Alıcılarınızdan gelen ödeme ve iadelerin toplamını ve detaylı raporunu, işlemler tamamlandıktan bir gün sonra günlük olarak iyzico Kontrol Paneli üzerinden takip edebilirsiniz.

 • İşlemlerimi nereden kontrol edebilirim?

  Detaylı işlem raporunuzu, belirlediğiniz tarih aralığına göre "İşlem Rapor" sekmesi üzerinden oluşturabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 • İptal işlemi nedir?

  iyzico üzerinden tahsil edilen bir ödeme, banka kuralları gereği aynı gün içinde (gün sonu yapılmadan) iptal (cancel) edilebilir. İptal işleminin iadeden farkı, ödeme ile aynı gün yapılabilmesi ve kart ekstresine girdi/çıktı olarak yansımamasıdır.

 • İptal veya iade işlemini nasıl yapacağım?

  iyzico Kontrol Paneli’nde yer alan işlemler menüsünden tüm işlemlerinizi listeleyebilirsiniz.

  İade veya iptal etmek istediğiniz işlemi, listeden bulduktan sonra ödemeyi iptal etmek için ekranın en sağında yer alan "İptal Et" butonuna tıklamanız yeterlidir. Ödemenin iptalini gerçekleştirdiğiniz zaman, tüm tutar kullanıcının kartına tekrar aktarılacaktır. Ancak iptal işlemi, ödeme ile aynı gün içerisinde yapılmalıdır. Aksi takdirde "İptal Et" butonu gözükmeyecektir.

  İade etmek için işlemin kırılım detayına girip, ekranın en sağında yer alan "İade Et" butonuna tıklamanız yeterlidir. İade ekranında işlemin belli bir tutarını belirterek iade işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • İade talepleri için ekstra bir ücret ödeyecek miyiz?

  İşlem gerçekleştikten sonra yapılan iadeler iptal olarak kabul ediliyor. İade ne zaman gerçekleşirse gerçekleşsin, herhangi bir ücret kesintisi söz konusu değildir.

 • İadeler müşterimin kartına ne kadar sürede geçecek?

  İade işlemleri online olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle "Ödemeyi İade Et" butonuna tıkladığınızda, ödeme otomatik olarak iade edilecektir. İade işlemleri, kredi kartları ile yapılan ödemelerde 1-3 iş günü içerisinde, debit (bankamatik) kartlar ile yapılan ödemelerde ise 7-14 iş günü içerisinde kart hesabına yansımaktadır.

 • Müşterime tutarı nasıl iade edeceğim?

  iyzico Kontrol Paneli sayfanızda yer alan "İşlemler" bölümünde ilgili ödeme işleminin detayına tıkladığınızda, en sağ köşede "Ödemeyi İade Et" butonu çıkacaktır. İade işlemleriniz için bu butona tıklamanız için yeterli olacaktır.

  İade işlemleri online olarak gerçekleştiğinden, "Ödemeyi İade Et" butonuna tıkladıktan sonra işlemin geri alınamayacağını önemle hatırlatmak isteriz.

 • Faturalandırma işlemleri nasıl olacak?

  iyzico platformunu kullanmanız durumunda, iyzico'ya herhangi bir fatura kesmeniz gerekmemektedir. Web sitenizde iyzico üzerinden gerçekleşen başarılı işlemlerin faturalandırma süreci aşağıdaki gibi işleyecektir.

  Müşterinizin ödediği toplam tutar için, müşteriniz adına kapalı fatura düzenlemeli ve bu faturayı, ürünle/hizmetle birlikte müşterinize göndermelisiniz.

  iyzico’da ödemenizin hesabınıza aktarılma aşamasında, toplam tutar üzerinden kesilen komisyon ve vade farkları için firmanız adına fatura düzenlenecek ve periyodik aralıklarla bu faturalar size iletecektir.

  iyzico'nun e-ticaret sitenizde gerçekleşen ödeme işlemlerinin altyapısını sağlaması sebebiyle- firmanız adına kestiği bu komisyon/hizmet faturalarını, ilgili işlem ödemesinde hizmet bedeli olarak gösterebilir ve muhasebeleştirebilirsiniz.

 • Faturalarım bana iletilmedi. Ne yapmalıyım?

  iyzico'nun firmanız adına kestiği komisyon faturası tarafınıza iletilmediyse, "Bize Ulaşın" bölümü üzerinden ilgili ekibe mesaj göndererek bilgi isteyebilirsiniz. Destek ekibimiz en kısa sürede size yardımcı olacaktır.

iyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.
 • Altunizade Mah. İnci Çıkmazı Sokak No: 3 İç Kapı No: 10 Üsküdar İstanbul
 • [email protected]
 • +90 216 599 01 00
  7/24 canlı telefon ve iyzico mobil uygulaması üzerinden chat desteği
 • Ticari Sicil No: 867612
 • Vergi No: Üsküdar VD. 4830343157
 • Mersis No: 0483034315700019
 • Denetleyici Merci
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) - Hacı Bayram Mah. İstiklal Cad. No: 10 06050 Ulus Altındağ Ankara 0312 507 50 00