Banka Kartı ile İnternetten Alışveriş Yapmak Mümkün Mü?

Banka kartı ile internetten alışveriş yapmak en çok kredi kartlarını hayatından çıkaran, taksit ödemekten hoşlanmayıp her ihtiyacını peşin ödeme ile gerçekleştiren tüketicinin hayaliydi. Bu hayal yakın zamanda gerçek oldu ve gün geçtikçe de yayılmaya devam edecek. Evet, banka kartı ile artık internetten ödeme yapabilir ve alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Satın alınmak istenen ürün için ödeme ekranına gelindiğinde ödeme seçeneği olarak “Banka kartı ile öde” butonunu göreceğimiz e-ticaret sitelerinin sayısı çoğalıyor. Eğer hesapta yeterli tutar varsa müşteri, banka kartıyla tek çekim şeklinde ürün bedelini ödeyebiliyor.

İnternetten ödeme seçeneklerine banka kartını eklemek isteyen e-ticaret sitelerinin yapması gereken ilk şey, 3D Secure entegrasyonunu gerçekleştirmek. Kredi kartı ile ödemede bir seçenek olarak sunulan 3D Secure kullanma, banka kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyenler için bir zorunluluk olarak sunuluyor. Banka kartı ile alışveriş yapmak isteyen müşterilerin karşısına çıkan 3D Secure şifre ekranında üretilen 3D Secure şifresi ile işlem yapıldığı için bu entegrasyona sahip olmayan standart Sanal POS e-ticaret siteleri, banka kartı ile işlem yapamazlar. Müşteri için bir e-ticaret sitesinden banka kartı ile satın alma işlemi yapılıp yapılamayacağını anlamanın yolu Verified by Visa veya Mastercad SecureCode logolarını görmek olacak.

Banka kartı ile internetten alışveriş yapıldığında yalnızca peşin satış işlemi gerçekleştirilebiliyor. Ödemeyi gerçekleştirirken müşterinin yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Banka kartı üzerinde bulunan 16 haneli kart numarası girilir,
  • Gönder butonuna tıklanır ve sistem kart bilgilerini kontrol eder. Tek kullanımlık alışveriş şifresi bankada kayıtlı olan cep telefonuna SMS ile iletilir,
  • Gelen şifre 180 saniye içerisinde ekrana girilir ve alışveriş tamamlanır.

Banka kartıyla internetten alışveriş yapmak için müşterinin cep telefonunun bankada mutlaka kayıtlı olması gerekir. Peki, banka kartıyla internetten alışveriş yapmak güvenli midir? Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki banka kartıyla internetten alışverişte zorunlu tutulan 3D Secure sistemi tüm dünyada kabul görmüş bir güvenlik sistemidir. Dünyanın en büyük kart sağlayıcılarından biri olan Visa tarafından geliştirilen sistem, diğer bir kart sağlayıcı devi olan Mastercard tarafından da kullanılmaktadır. Türkiye’de ise bu sistemi desteklemeyen banka sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hatta bazı online alışveriş platformlarında bu güvenlik sistemi, opsiyonel olarak değil zorunlu olarak sunulur. Bu yüzden banka kartı ile internetten alışveriş yapmak hem satıcı hem de alıcı için güvenlidir.

Kartını 3D Secure sistemine kaydettiren herkes banka kartıyla internetten alışveriş yapabilir. Bazı bankalar ise kayıt işlemini ilk alışveriş sırasında gerçekleştirir. Eğer kart bir ek kart ise şifre asıl kart sahibinin kayıtlı numarasına gönderilir. Yaşanılan herhangi bir sorunla ilgili ya da bilgi almak için başvurulması gereken adres bankaların müşteri hizmetleri hattıdır. Tüm işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için takip edilmesi gereken tüm maddelere dikkat etmek gerekir.


iyzico Marketing Team

iyzico Marketing Team

The Creative Souls Behind iyzico Communication