E-Ticarette Ödeme Sistemleri ve Alternatif Modeller

iyzico Posted on 3 dakika

E-ticaretin şimdiye kadarki gelişimini ve bundan sonraki atılımını sağlayacak olan en önemli bütünleyici etken kesinlikle ödeme sistemleri ve alternatif modeller. 2011 yılı sonrası e-ticarete gösterilen ilginin büyümesiyle beraber firmalar da kendileri için alternatif ödeme sistemleri ve modelleri aramaya başladı. E-ticarette ödeme sistemleri ve alternatif modeller ise bu ihtiyaçtan yola çıkarak geçtiğimiz yıl içerisinde geniş bir yelpazeye ulaştı.

E-ticarette ödeme sistemleri ve alternatif modelleri gruplarsak; asenktron ödeme sistemleri, mobil cüzdanlar, online cüzdanlar, kartlı ödeme sistemleri ve SMS ödeme sistemleri olarak ayırmamız doğru olacaktır. E-ticarette ödeme sistemleri ve alternatif modellerin özelliklerini ana hatlarıyla inceleyecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

Asenkron Ödeme Sistemleri
Havale ile ödeme ya da kapıda ödeme olarak ikiye ayrılan asenktron ödeme sistemleri eş zamanlı bir işlem olmadığından satın aldığınız ürünü beğenmediğiniz takdirde ödeme yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Ya da havale yöntemiyle yaptığınız alışverişi iade etmeniz durumunda kredi kartı prosedürlerini beklemeden iadeyi hesabınızda görebiliyorsunuz.

Mobil Cüzdanlar
E-ticarette ödeme sistemleri ve alternatif modeller denildiğinde akla gelen en önemli seçenek mobil cüzdanlar. Şu aralar ismine sıklıkla rastladığımız bu yöntem, QR kod ile çalışan bir mobil ödeme seçeneği. Banka kartınız ya da kredi kartınızın mobil cüzdana kaydetmenizin ardından kart bilgilerinizi iş yerinin sitemine girmeden QR kod ile alışverişinizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bu konuda hizmet veren uygulamalar ise şöyle; Turkcell Cüzdan, Mobileexpress, iGaranti ve İş Bankası Parakod.

Online Cüzdanlar
E-ticarette ödeme sistemleri ve alternatif modeller arasında son zamanlarda en çok kullanılanlardan biri online cüzdanlar. Kartlarımızı tanımlayabildiğimiz online cüzdanlar, kart bilgilerimizi paylaşmadan internette güvenli ve hızlı bir biçimde alışveriş yapma imkanı tanıyor. Bu işlem için alışveriş sırasında SMS ile telefona gelen tek kullanımlık şifreyi sisteme onaylatmak yeterli. Son yıllarda dikkat çeken online cüzdanları ise; iyzico, BKM Express, PayPal ve iPara olarak sıralayabiliriz.

Kartlı Ödeme Sistemleri
E-ticaret siteleri ve kullanıcılar için belki de en önemli yöntem, kartlı ödeme sistemleri. Şehir insanlarının vakitsizlik sebebiyle neredeyse tüm alışverişlerini internet üzerinden yapmasıyla beraber e-ticaret sitelerine olan ihtiyaç arttı. Bununla beraber e-ticarette ödeme sistemleri ve alternatif modeller arasında kartlı ödeme sistemleri de kendine sağlam bir yer edindi. Bu yöntem kredi kartıyla internet üzerinden tek çekim ya da taksitli olarak kolaylıkla alışveriş yapma olanağı sağlıyor. Son zamanlarda bu yöntemin dikkat çeken bir diğer yanı ise banka kartlarının da rahatlıkla kullanılabilmesi. Kredi kartından uzak duran internet alışverişçileri bu yöntemle ATM kartları ile güvenli bir satın alma fırsatı yakalamış oldu.

SMS Ödeme Sistemleri
Alternatif modeller arasına girmeyi başaran SMS ödeme sistemleri e-ticaret sitelerinden çok, oyun ve dijital içerik satın almak için kullanılıyor. SMS ödeme sistemleri arasında en dikkat çekeni micro ödeme, Türkiye’deki tüm telefon operatörleriyle çalışıyor. Bu sistem SMS ile faturalı hattınız ya da ön ödemeli hattınıza alışveriş tutarını yansıtıyor. Bu yöntem için belirli bir üst limit olduğundan güvenli bir alışveriş imkanı da yaratıyor.


iyzico

iyzico

Şimdi Kolay