Genel

19 Haz 2018

Ramazan Ayı Online Alışveriş Karnesi 2018 [İnfografik]

15 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasındaki internetten alışveriş verileri dahilinde Türkiye’nin Ramazan ayı online alışveriş karnesini hazırladık. Ramazan ayı ve oruçla beraber gündelik yaşantımızda birçok alışkanlıklarımızda değişiklikler olurken bunun, e-ticaretteki alışveriş tercihlerimize de doğrudan yansıdığını gördük.

Ramazan ayındaki ürün bazlı alışveriş kategorilerine baktığımızda en çok %46 ile tatil planlarımızı belirledik. Bunu %25’le kitap, %14’le hediyelik eşya takip etti.

Ramazanla beraber değişen gıda tüketimi alışkanlıklarımız göz önünde bulundurulduğunda internetten sipariş vermeyi en çok tercih ettiğimiz gıda ürünü %367 artışla dondurma oldu.

İftardan sahura geçen sürede ise kendimizi internet üzerinden alışverişe vurduk dersek de yanlış olmaz. Diğer zamanlara kıyasla özellikle sahur öncesi saat dilimlerinde, yani sabah 03:00, 04:00 ve 05:00 arası, %200’ün üzerinde artış gösteren alışveriş oranları sahura kadar olan zamanımızı e-ticaret sitelerinde geçirdiğimizin en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Bu alışverişimizi daha çok mobil cihazlar üzerinden yaparken, en çok da 18-24 yaş arasındaki gençlerin Ramazan ayında alışveriş yaptıklarını gözlemledik.

Şehir bazlı sepet ortalamalarını kıyasladığımızda da 256TL’lik bir miktarla Kayseri diğer illeri geride bıraktı. Tüm bu verilerden bahsettiğimiz infografiğimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.