Genel

18 Kas 2016

Türkiye’de ve Dünyada Ödeme Sistemlerinin Geleceği

Yazılarımızdan Haberdar Olun!

Teşekkürler!
Teşekkürler, istemiyorum.

Akıllı cihazlarla birlikte internet kullanımının yaygınlaşması ve günlük hayatın önemli bir parçasına dönüşmesiyle birlikte kullanım alışkanlıklarından iletişim biçimlerine kadar birçok konuda değişiklikler yaşandı. Mağazacılık alışkanlıkları da internete paralel gelişim ve değişim göstermeye başladı. E-ticaretin sanal POS’lar sayesinde bütün bankalarla kullanılabiliyor olması, uluslararası e-ticaret firmaları ile kullanıcılar arasındaki bağı daha da kuvvetlendiriyor.

E-ticaret Hacmi Hızla Artıyor

Türkiye’de e-ticaretin 2015 yılındaki hacmi 25 milyar TL’yi buldu. Genel perakende ticaret içindeki payı ise %1.3. Dünya ortalamasına bakıldığında ise e-ticaretin pasta payı %7 olarak dikkat çekiyor. Türkiye ile ilgili 2016 yıl sonu hedefleri ise e-ticaret hacminin 30 milyar TL’yi aşması ve e-ticaretin %2 oranını geçmesi yönünde.

Dünyanın en büyük 50 perakendecisinin 39’unun e-ticareti kullanıyor olmasına rağmen Türkiye’nin en büyük 10 perakende firmasından 5’inin e-ticaret sitesi sahibi olmaması ve e-ticaretin geleneksel mağazacılığa oranı, Türkiye’de sektörün hala istenilen seviyeye gelmediğini ortaya koyuyor. Ancak son yıllarda büyük bir atılım gösteriyor olması ve büyüme hızındaki gözle görülür artış, orta vadede dünya standartlarının yakalanacağına dair bir işaret olarak kabul ediliyor. Burada sanal POS ile alternatif ödeme sistemlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması da oldukça etkili.

Türkiye Entegrasyonda Üst Sıralarda

Ödeme sistemlerinde lisanslı ödeme kuruluşları üzerinden 11 milyon müşteriyle 16 milyar TL’lik işlem gerçekleşmiş olması ve bu rakamın, 10 yıl içinde ikiye katlanmış olması, Türkiye’de ödeme sistemlerinin geleceğine ışık tutuyor. Üstelik online ödeme oranının 2017’de %20’ye ulaşması bekleniyor.

Dünyada yaklaşık 6 milyar cep telefonunun kullanımda. Türkiye’de hane başına internete erişim oranı ise %70’i aşmış durumda. E-ticaret piyasasındaki bu hızlı büyümenin en önemli etkenlerinin başında, internete ve mobiliteye entegrasyondaki bu yüksek başarı gösterilebilir. Akıllı telefon kullanımında özellikle 18-34 yaş arası gençlerde %93’lük oranın yakalanması ise değişen kullanım alışkanlığını kanıtlar nitelikte.

Gelecek Mobil Ödemede

ABD’de tüketici alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmaya göre 2015’te mobil ödeme ile kişi başı 378 dolar harcanırken 2016 sonunda bu rakamın 700 doları geçmesi bekleniyor. Yalnızca bu rakamlar ve beklentiler ışığında dahi, mobil ödemenin, online ödeme sistemlerinin geleceği olduğu düşünülebilir. Ayrıca 2016’nın sonuna gelindiğinde, akıllı telefon sahibi her 4 kişiden 1’inin mobil ödeme sistemlerini kullanması ve bir sonraki yıl bu oranın her 3 kişiden 1’ine olacak şekilde değişmesi bekleniyor.

Veri Güvenliği Temel İhtiyaç

Bu veriler ışığında mobil ödemenin, hızla gelişen online ödeme sistemlerine yeni bir soluk kazandırdığını, hatta e-ticaretin geleceği olduğu kabul ediliyor. Ancak mobil ödeme konusunda kullanıcılar için en önemli değerlerin başında veri güvenliği geliyor. Manyetik şeritli kredi kartlarının ödeme sistemlerine ve ekonomiye kazandırdıkları gibi güvenli mobil ödeme uygulamaları da e-ticarete çağ atlatmayı başarabilir. Çünkü parmak izi teknolojisi kullanan akıllı telefonların daha popüler olmasının altında, veri güvenliği kaygısı yatıyor. Yapılan anketlere göre özellikle genç neslin %25’inin, mobil ödeme için DNA bilgilerini vermeyi kabul etmesi de güvenlik ihtiyacının geldiği boyutu ortaya koyuyor.

2013 yılında 1 milyar dolara ulaşan dünya mobil ödeme sektörünün 2017 sonunda 58 milyar doları aşması beklenirken güvenlik önlenmelerinin artmasıyla her yıl bu rakam katlanarak büyüyebilir ve uzun vadede mobil ödeme, ödeme sistemlerinin temelini oluşturabilir.