Yeni Bir E-ticaret Sitesini Duyurmanın 5 Yolu

Son dönemde gittikçe büyüyen ve geleneksel mağazacılık ile aralarındaki rekabeti farklı bir boyuta taşıyan e-ticarette başarılı olmak için birçok farklı araçtan yararlanmak gerekiyor. Bunlardan biri de reklam ve tanıtım faaliyetlerine gereken özeni göstererek tüketicileri potansiyel müşteriden sadık müşteri kitlesine dönüştürmek. En çok da yeni bir e-ticaret sitesi için bu çalışmaları gerçekleştirmek önemli. Çünkü yüzlerce hatta binlerce e-ticaret sitesi arasından sıyrılmak ve hem site trafiğini hem de satış hacmini arttırmak için doğru reklam ve tanıtım faaliyetleriyle tüketicilere ulaşmak oldukça zorlu bir süreç. Peki yeni bir e-ticaret sitesini duyurmanın yolları nelerdir?

1- Google Adwords – PPC Reklamlar

Kullanıcıların e-ticaret sitesine yönelmelerini sağlamanın yollarından biri, arama motorları üzerinden bulunmayı kolaylaştıracak SEO çalışmalarına ağırlık vermektir. Hizmet yürütülen alanla ilgili keywordler üzerinden bilgilendirici ya da açıklayıcı metinlere yer vermek, arama motoru optimizasyonu bakımından yeterli içeriğin hazırlanmasını sağlar. Ancak SEO faaliyetleri tek başına yeterli değildir.

Google Adwords reklamları, belirlenen hedef kitleye belirlenen bütçe doğrultusunda ve yine belirlenen süre boyunca görünürlüğünüzü arttırmanın etkili yolları arasında yer alır. Yeni kurulan e-ticaret sitesini daha gözle görünür kılmak için değerlendirilebilecek Google Adwords, PPC (Pay Per Click) ile tıklama başına ödeme yapılmasını sağlıyor.

Yani reklam veren, e-ticaret firmasıyla ilgili bir reklamı sosyal mecralar ve diğer sitelerde yayına sunduğunda tıklama başına para öder. Böylece hem hedef kitle ile doğrudan temas kurulabilir hem de bütçe aşılmadan reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilebilir. Üstelik farklı keywordler ve farklı reklamlar ile PPC reklam denenerek sonuçlar üzerinden analizler de yapılabilir.

2- Sosyal Medya Reklamları

Günümüzün en önemli iletişim ve boş zaman değerlendirme araçlarını kapsayan sosyal medya mecraları, reklam verenler için de oldukça değerli bir alan görevi üstleniyor. Günün belli bir vaktini sosyal medyada geçiren kullanıcılara ulaşmak için Facebook, Twitter, Instagram gibi ağlardan mutlaka yararlanılmalı. Facebook üzerinden yaş, eğitim durumu, beğeniler gibi kıstaslar belirleyerek oluşturulacak hedef kitleye markanızı etkin bir şekilde tanıtabilirsiniz.

Ancak yüksek geri dönüşüm oranlarına rağmen sadece sosyal medya üzerinden reklam ve tanıtım faaliyetlerini yürütmek yeterli değildir. Ürünlerinizle ve markanızla ilgili çok sayıda paylaşım yapsanız dahi bu içerikler bir süre sonra çekiciliğini yitirebilir. Bu nedenle markanızın hikayesini ve güncel konuları kapsayan içeriklere de yer vermelisiniz.

3- Google Adsense

Google ile birçok internet sitesine tek seferde reklam vermenizi sağlayan Adsense, e-ticaret firmaları için pratik bir duyuru alternatifi. Reklam verenler, belirledikleri sitelere Google üzerinden reklam veriyor ve keyword aramaları incelenerek en uygun kullanıcılar ile marka buluşturuluyor. Ayrıca banner reklamlar da bu doğrultuda değerlendirilebilecek araçlar arasında yer alıyor. Hedef kitlenizle uyumlu internet sitelerine yayınlayacağınız banner reklamlar, geri dönüşleri ve sitenizin trafiğini arttıracaktır.

4- Video Reklamlar

Son dönemde e-ticaretin ve reklam dünyasının trendlerinden biri olan video içerikler, markaların duyurulmasında yüksek performans sunuyor. Markayı, ürünü ya da hizmetleri tanıtan video reklamlar, Youtube, Facebook, Instagram gibi mecralarda reklam olarak yayınlanabilir. Üstelik belirlediğiniz hedef kitleye ve belirlediğiniz yoğunlukta video pazarlama ile yayın yapabilirsiniz.

5- E-Posta Pazarlama

Yeni bir e-ticaret sitesi faaliyete geçecekse e-posta kampanyası yürütmek için yeterli e-posta listesini sağlamak kolay olmayabilir. Ancak bir offline mağazadan online alışverişe geçiyorsanız daha önceki müşterilerinizin bir kısmının e-posta adreslerine sahipsiniz demektir. Bu adresleri yeni e-ticaret siteniz, kampanyalarınız, avantajlarınız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgiler içeren e-postaları düzenli aralıklarla gönderebilirsiniz. Tüm bu online mecralarla birlikte yeni bir e-ticareti sitesini duyurma yolları arasına offline alanları da dahil etmek gerekir. Oluşturulacak reklam kampanyası, radyo, AVM, billboard gibi farklı araçlarla tüketicilere duyurulabilir.


iyzico Marketing Team

iyzico Marketing Team

The Creative Souls Behind iyzico Communication