Türkiye’de Mobil Ödemenin Geleceği

iyzico Posted on 3 dakika

Nüfusun kontrolsüzce çoğaldığı dünyada doğal kaynaklar kısıtlanıyor ve bilgi teknolojileri dünyayı birbirine bağlıyor. Çağın anahtar kelimeleri “Veri iletişimi”…. Bu kelimeler bizi bir şekilde mobiliteye götürüyor. Şu anki durumundan tamamen bağımsız olarak bakıldığında bile mobil ödeme sistemlerinin geleceğin ödeme sistemleri olacağını söylemek mümkün. Kağıt paranın yerini e-para alacak, devlet ve özel sektör mobil ödeme alt yapısını ve teknolojisini destekleyecek. Bunlar kehanet değil, yapılan hazırlıkların özetlenmiş hali.

Türkiye’de e-ticaret sektörü maalesef dünyanın biraz gerisinden geliyor. Hatrı sayılır geçmişine ve sahip olduğu potansiyele rağmen beklenen seviyelerde seyretmeyen e-ticaret sektörünün pazar payı, hiç şüphesiz ki yakın zamanda yeni nesille birlikte ivme kazanacak. E-ticaret sektörünün Türkiye’de ivme kazandığı dönem aynı zamanda mobil ödemenin de temel ödeme sistemlerinden biri olduğu döneme denk gelecek. Uzmanlar mobil ödemenin tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de 2020 yılında altın dönemine başlayacağını söylüyor. Aynı zamanda 2020 e-ticaretin de %90’lara dayandığı dönem olacak. Ödeme sistemleri için gereken alt yapı gelişimi sağlandığı takdirde, sektörün ilerlememesi için hiçbir neden yok.

Türkiye’de genel olarak her yaş aralığında ve sosyo ekonomik sınıfta teknolojiye karşı büyük bir ilgi mevcut. Özellikle genç nesil yeni teknolojilere ve yeni ödeme sistemlerine hızlıca adapte oluyor. Bu adaptasyon asla ezbere gerçekleşmiyor. Okuyan, araştıran, karşılaştıran ve en doğru veriler ile karar veren bir nesilden bahsediyoruz. E-ticaret sektörünün güvensizlik nedeniyle gerekli atılımı yapamadığı düşünülürse yeni neslin ödeme sistemleri ve mobil ödeme konusunda yapılan yenilikleri fark etmeme gibi bir durumu olmadığını görürüz. İnternetten alışverişte sahtecilik durumları ve bunun yarattığı güvensizlik ortamı neredeyse tarihe karışmak üzere. SSL Sertifikası, 3D Secure ve diğer güvenlik önlemleri herkesin hakkında fikir sahibi olduğu konular. Alternatif ödeme sistemlerine yönelmeler de bu bilgi sahibi nesil sayesinde gerçekleşecek. Daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli olmayan ödeme sistemlerinin sektörde tutunamayacağı aşikar.

Mobil ödeme ile yüklerimizden kurtuluyoruz

Mobilite aynı zamanda “Yükte hafif pahada ağır” sözüne de yeni bir boyut getiriyor. Evden çıkarken yanımıza aldığımız 3 şeyden ikisi anahtar ve cüzdanken diğeri cep telefonumuz oluyor. Eğer bu üçü yanımızdaysa başka hiçbir şeye gerek duymayabiliyoruz ya da gerek duyduğumuz diğer her şeyi bu üçünün varlığı ile sağlıyoruz. Şimdi sıra bu muhteşem üçlüden birini eksilterek daha da hafiflemeye geldi. Mobil ödeme sistemleri bizi cüzdanlarımızdan kurtarıyor. Alternatif ödeme sistemlerinin en önemlilerinden ve gelecekte en çok prim yapacak olanlarından mobil ödeme sistemleri, telefon ile cüzdanı birleştirerek bizi yüklerimizden teker teker kurtarıyor.

Mobil ödeme sistemlerinde şu an için komisyon oranlarının yüksekliği, satıcı tarafında tahsilatın geç gerçekleşmesi gibi olumsuzluklar söz konusu. Bunlar kısa vadede yeni sistemlerle aşılacak konular. Özellikle mobil ödeme sistemlerindeki alternatif ödeme seçenekleri rekabetin getirdiği esnekliği sağladığında, mobil ödemenin bir numaralı ödeme sistemi olması işten bile değil.

Kolay, hızlı ve güvenli ödeme sistemi iyzico da iyzico Premium ile mobil ödeme sistemlerine bir alternatif sunmaya hazırlanıyor. E-ticarette ödeme sistemlerine pratik bir alternatif sunan iyzico ,bu pratikliği mobil ödeme sistemlerine de taşıyacak.


iyzico

iyzico

Şimdi Kolay