İnternet Alışverişlerindeki Tüketici Haklarınızı Gerçekten Biliyor Musunuz?

iyzico Posted on 4 dakika

Bir internet alışverişinizde olumsuz bir deneyim yaşadınız ve bu sebeple internetten alışveriş yapmayı tercih etmiyor musunuz? Belki de bir tüketici olarak internet alışverişlerindeki haklarınızı bilseydiniz, bu deneyim çok daha farklı ve sizin için olumlu bir şekilde sonuçlanabilirdi. Çünkü internet alışverişlerinde tüketiciyi ciddi anlamda koruyan birçok yasaya sahibiz.

Yapılan araştırmalar, internet alışverişlerinde bir güven problemi yaşandığını ortaya koyuyor. Satın alınan ürünün teslim edilmesi veya tarife uyması noktasında endişeler duyan tüketiciler, bu sebeple internet alışverişinden uzak durabiliyor. 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve bu doğrultudaki ikincil düzenlemeler, tüketicilerin haklarını kapsamlı bir şekilde koruyor. Bir tüketici olarak internet alışverişlerinizdeki haklarınıza gelin birlikte göz atalım.

 • Cayma Hakkı

Cayma hakkını, bir tüketicinin internet alışverişlerindeki en büyük güvencesi olarak da niteleyebiliriz. Cayma hakkı, tüketicilere satın aldıkları üründen 14 gün içerisindeki hiçbir koşula bağlı kalmadan iade edebilme imkânı sunar. Tüketicinin cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren, satıcı 10 gün içerisinde aldığı toplam bedeli tüketiciye iade etmek durumundadır. Ancak aşağıdaki ürünlerde, tüketicinin cayma hakkı bulunmamaktadır:

 • Kişiye özel olarak üretilen veya özel hale getirilen ürünler
 • Mayo, iç çamaşırı veya kozmetik gibi hijyenik açıdan hassas ürünler
 • DVD ve CD gibi çoğaltılabilecek ürünler
 • Kitap ve dergi gibi basılı ürünler
 • Yazılım programları
 • Son kullanma tarihine sahip, çabuk bozulma riski taşıyan ürünler
 • Mücevherat
 • Uçak biletleri, tur ve otel hizmetleri
 • Kargo Teslimatı Hakları

İnternet üzerinden bir ürün satın aldınız ve kargonuz size ulaştı. İşte bu noktada, kargonuzu teslim alırken haklarınızı korumak adına dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Öncelikle kargonuzu teslim aldığınıza dair imza atmadan önce, paketi açarak ürünün herhangi bir hasarı olup olmadığını kontrol etmeniz büyük önem taşıyor. Evet, birçoğumuz bu detaya takılmadan, kargomuzu teslim almanın heyecanıyla bu önemli detayı atlayabiliyoruz. J Ancak haklarınızı korumak adına, bu kontrol fazlasıyla önemli. Çünkü eğer ürün herhangi bir hasar görmüşse, yine herhangi bir koşula bağlı olmadan ürün iadesi yapabilirsiniz.

 • Ayıplı Ürünler

Ayıplı ürünler, açık ayıplı ürünler ve gizli ayıplı ürünler olarak ikiye ayrılmaktadır. Satın aldığınız gömlekteki yırtık veya dizüstü bilgisayarın ekranındaki bir kırık, bu ürünü açık ayıplı ürün kategorisine sokar. Eğer satın aldığınız ürünün böyle bir durumu varsa, 30 gün içerisinde koşulsuz bir şekilde iade edebilirsiniz.

Gizli ayıplı ürünler, tüketicilerin ilk bakışta fark edemeyeceği ve ürünün kullanımıyla ortaya çıkan hataları barındıran ürünlerdir. Örneğin bir ayakkabı satın aldınız ve zaman içerisinde tabanında bir açılma oluştu. Böyle bir durumda, ürünü satın aldığınız tarihten itibaren 2 yıl boyunca ürünü iade etme hakkına sahipsiniz.

 • Tüketici Hakem Heyeti Hakkı

Yukarıda bahsettiğimiz haklarınıza rağmen sorunlarınızın çözülemediği durumlarda, devreye Tüketici Hakem Heyeti giriyor. Ancak bu noktada önemli bir detay bulunuyor. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilmek için, satın aldığınız ürün tutarının en fazla 8.480 TL olması gerekiyor. Daha fazla tutardaki alışverişler için çözüm yolu ise Tüketici Mahkemesi.

Peki bunların dışında internet alışverişlerimde haklarımı nasıl güvence altına alırım diye merak mı ediyorsunuz?

İnternetten Güvenli Alışverişin Yeni Tanımı: iyzico Korumalı Alışveriş

iyzico olarak internet alışverişleriyle ilgili endişeleri nasıl ortadan kaldırabileceğimizin yollarını aradık ve bu arayışların sonucunda “iyzico Korumalı Alışveriş” hizmeti ortaya çıktı. Tüketicilere tamamen ücretsiz bir şekilde 7/24 canlı yardım ve ürünle ilgili yaşanan herhangi bir problemde iade desteği sunan iyzico Korumalı Alışveriş, bugüne kadar 400.000’den fazla tüketici tarafından tercih edildi ve %92’lik bir memnuniyet ortalaması yakaladı.

Bugün iyzico ödeme altyapısını kullanan 17.000 fazla sitede ücretsiz kullanabileceğiniz “iyzico Korumalı Alışveriş” ürünü sayesinde internetten aldığınız ürünle herhangi bir endişeniz olması durumunda iyzico güvencesi altında olursunuz. Ürün sitede gördüğünüz gibi gelmedi ve iade etmek istiyorsunuz ya da elinize hiç ulaşmadıysa, bunları dert etmenize hiç gerek yok çünkü iyzico ekibi canlı destek hizmetiyle tüm sorularınız için yanınızda. Tüketicilerin tüm haklarının bilincinde olduğu ve kullandığı durumlarda, internet alışverişlerinin de en az fiziksel alışverişler kadar güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. iyzico olarak biz de e-ticaret ekosistemini büyütecek çözümlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. İnternet alışverişinin ülkemizdeki geleceğinde neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.


iyzico

iyzico

İşinize Gelir