İnternetten Alışverişle İlgili Endişelerinizi Unutun

iyzico Korumalı Alışveriş ile size %100 sorunsuz alışveriş deneyimi sunuyoruz. Tamamen ücretsiz yararlanabileceğiniz bu hizmetle; siparişinizin size ulaşmaması, ürünün açıklamasına uymaması, kırık çıkması ya da para iadesi gibi endişeler olmadan alışveriş yapabilirsiniz.
Alışveriş Öncesi
İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
iyzico Korumalı Alışveriş’e dahil olan e-ticaret sitelerinden rahatça alışveriş yaparken paranızın tam karşılığını alırsınız. Ödemeden teslimata kadar tüm süreçte BDDK lisanslı iyzico güvencesi altındasınız.
iyzico Korumalı Alışveriş Sitelerine Git
Alışveriş Sırası
Kredi Kartım Kopyalanır mı?
Kartınızın kopyalanması ve diğer sahtecilik yöntemlerine karşı koruma sağlayan PCI - DSS sertifikalı sistemlerimiz ve yapay zeka temelli teknolojimiz sayesinde, kart bilgileriniz ve kişisel verileriniz iyzico güvencesinde.
Alışveriş Sonrası
Siparişim İstediğim Gibi Gelir mi?
  • İstediğiniz an kargo takibi yapabilirsiniz.
  • 7/24 canlı destek hattımıza, siparişinizle ilgili bilgi için ulaşabilirsiniz.
  • Ürününüzde bir hasar olması, açıklamasından farklı gelmesi gibi durumlara karşı korunur, para iadesi için yardım alabilirsiniz.
iyzico Korumalı Alışveriş
Kullanan Müşteri Memnuniyeti Oranı
%92
İnternetten Alışverişte Daha Mutlu Müşteriler Yaratıyoruz
Siz de bu ayrıcalığı yaşayan 17 binden fazla mutlu müşterinin arasına katılın
iyzico Korumalı Alışveriş Sitelerine Git

iyzico Korumalı Alışveriş’i Nasıl Kullanırım?

1
iyzico Korumalı Alışveriş bilgilendirme kutusunu gördüğünüz sitede ürünlerinizi seçin.
2
Ödeme sayfasında 'iyzico Korumalı Alışveriş' seçeneğini işaretleyin ve ödemenizi tamamlayın.
3
Size gönderdiğimiz SMS veya e-mail'de bulunan linkten kargo takibinizi yapın, ihtiyacınız anında 7/24 canlı destek alın.

iyzico Korumalı Alışveriş'e Dahil Olan Siteler

Giyim, ayakkabı, anne & bebek, elektronik, spor, mobilya, kozmetik & kişisel bakım gibi birçok kategoriden tüm ihtiyaçlarınızı güvenle satın alabilirsiniz.

Web Site Sahipleri için iyzico Korumalı Alışveriş

Satış dönüşüm oranlarınızı %6-8 oranında arttırabilirsiniz.

Güvenilirliğinizle birlikte "iyzico Korumalı Alışveriş’e Dahil Olan Siteler" listesinde yer alıp marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.

7/24 Canlı Destek hattı sayesinde hizmet kapsamını genişletebilirsiniz.

Yeni müşteriler kazanabilir, sadık müşteri kitlenizi arttırabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

iyzico Korumalı Alışveriş nedir?

iyzico Korumalı Alışveriş, anlaşmalı sitelerden yaptığınız alışverişte yaşayabileceğiniz tüm sorunlara karşı iyzico güvencesi altında olacağınız anlamına gelir. "Bu site güvenli mi?", "Ürünümü gelmedi", "Ürünüm kırık çıktı" ya da "İade talebimi kabul edilmedi" gibi sorunlara karşı iyzico, memnuniyetinizin ve paranızın güvenliğini garanti eder.

iyzico Korumalı Alışveriş'ten nasıl yararlanabilirim?

iyzico Korumalı Alışveriş’e dahil olan sitelerden yapacağınız alışverişlerde, ödeme aşamasına geldiğinizde iyzico Korumalı Alışveriş seçeneğini işaretleyerek alışverişinizi tamamlayabilir ve iyzico Korumalı Alışveriş hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Siparişim söz verilen tarihte teslim edilmedi, ne yapacağım?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek ürününüzün kargo durumunu takip edebilir ya da "Destek Al" butonuna tıklayarak canlı destek ekranına bağlanıp siparişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sipariş numaram yok, nasıl bilgi alabilirim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelip "Destek Al" butonuna tıkladığınızda canlı destek ekranımıza bağlanacaksınız. Uzman ekibimiz talebiniz doğrultusunda hızla üye iş yerimiz ile iletişime geçip bilgileri alacak ve akabinde detayları sizinle paylaşacaklar.

Firmaya ulaşamıyorum, ürünüm hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek ürününüz kargo durumunu takip edebilir ya da "Destek Al" butonuna tıklayarak canlı destek ekranına bağlanıp siparişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ekibimiz sizin adınıza üye iş yeri ile iletişime geçecek ve akabinde tüm detayları sizinle paylaşacaklar. Kalan süreçte de sipariş durumunu takip edecek ve herhangi bir aksilik oluşmasını önleyecekler.

Kargomu takip edemiyorum, nasıl bilgi alabilirim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek ürününüz kargo durumunu takip edebilir ya da "Destek Al" butonuna tıklayarak canlı destek ekranına bağlanıp siparişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Alışverişimi yaptıktan sonra adres bilgilerimi nasıl güncellerim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek "Destek Al" butonuna tıklayıp canlı destek ekranına bağlanacaksınız. Uzman ekibimiz talebinizi aldıktan sonra hızla üye iş yeri ile iletişime geçerek güncel adres bilgilerinizi iletecek.

Siparişim eksik geldi, ne yapabilirim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek "Destek Al" butonuna tıklayıp canlı destek ekranına bağlanacaksınız. Uzman ekibimiz talebinizi aldıktan sonra hızla üye iş yeri ile iletişime geçecek ve siparişinizin tamamlanması konusunda takipte olacaklar.

Siparişim kırık geldi, ne yapabilirim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek "Destek Al" butonuna tıklayıp canlı destek ekranına bağlanacaksınız. Uzman ekibimiz talebinizi aldıktan sonra hızla üye iş yeri ile iletişime geçecek ve siparişinizin kırık olduğunu ileterek yeni ürünün tarafınıza gönderilmesini sağlayacak.

Siparişim açıklamasından farklı geldi, ne yapabilirim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek "Destek Al" butonuna tıklayıp canlı destek ekranına bağlanacaksınız. Uzman ekibimiz talebinizi aldıktan sonra hızla üye iş yeri ile iletişime geçecek ve siparişinizin açıklamasından farklı geldiğini iletecek ve doğru ürünün tarafınıza gönderilmesi sürecini dikkatle yönetecekler.

Ürünümü nasıl iade ederim?

Alışverişinizden sonra tarafınıza gönderilen SMS ya da e-posta üzerinden sipariş detay sayfanıza gelerek "Destek Al" butonuna tıklayıp canlı destek ekranına bağlanacaksınız. Uzman ekibimiz talebinizi aldıktan sonra ilk aşamada sizi alışveriş yaptığınız siteye yönlendirip iptal talebinde bulunmanızı isteyecekler. Eş zamanlı olarak da üye iş yerini bilgilendirecekler. Üye iş yeri iade işlemini gerçekleştirdikten sonra da referans numarasını sizinle paylaşacaklar.

Diğer tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz