İyiden İyiye; Toplum, Çevre ve Kültür İçinDaha Fazla Bilgi

Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Merak ettiğiniz soruları ya da yaşadığınız problemleri yardım merkezinde arayabilir ya da aşağıdaki kategorilerden başlıkları seçerek örnek sorulara ulaşabilirsiniz.

 • Ekstremde “iyzico” yazmasının sebebi nedir?

  Ekstrenizde “iyzico” ibaresini görme sebebiniz, ödemenin gerçekleştiği e-ticaret sitesinin ödeme altyapısı olarak bizi tercih etmesidir. iyzico olarak sizin bilginiz haricinde bir harcama yapma ihtimalimiz kesinlikle bulunmamaktadır.

 • IBAN numaramı nasıl değiştirebilirim?

  IBAN bilginizi iyzico kontrol paneliniz üzerinden “Ayarlar >> Firma Ayarları” sekmelerine tıkladıktan sonra “Para Gönderimi Tercihi” alanına yeni IBAN numaranızı yazarak güncelleyebilirsiniz.

  Güncelleme sırasında hata almamanız için güncellemek istediğiniz hesap bilgilerinin vergi levhanızda yazan ticari ünvanınızla aynı olması veya bireysel kullanıcıysanız başvuru ve kimlik sahibine ait olması gerekmektedir.”

 • Oluşturduğum link ne zaman onaylanır?

  Link Yöntemi ile oluşturduğunuz ilk link için 24 saatlik bir onay sürecimiz bulunmaktadır. Ürünleriniz karar ekibimiz tarafından 24 saat içerisinde değerlendirilerek ödeme almaya hazır hale gelmektedir.

 • E-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?

  iyzico Kontrol Paneli’niz üzerinden aşağıdaki adımları takip ederek e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz:

  “iyzico Panel”>”Ayarlar”>“Profil”>”E-mail Ayarları” bölümüne geldiğinizde:

  1-) Güncellemek istediğiniz e-posta adresini iki kere yazmanız gerekmektedir.
  2-) “Kaydet” butonuna tıkladığınızda pop-up şeklinde “Cep Telefonu Doğrulama” ekranı çıkacaktır.
  3-) Üyeliğinizde bulunan cep telefon numaranıza doğrulama kodu gönderilecektir.
  4-) Gelen doğrulama şifresini ekrana girerek e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.

 • Tarafıma kesilen komisyon faturasına istinaden ekstra ödeme yapmam gerekir mi?

  Gerçekleşen işlemlerin para gönderimleri yapılırken iyzico komisyon ücretini tahsil etmektedir. Tahsil edilen komisyon ve işlem ücretlerinin faturası ise bir sonraki ayın ilk haftası kayıtlı e-posta adresinize gönderilmektedir. Bu nedenle ekstra bir ödeme yapmanıza gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

 • Müşterim iade talep ediyor, iade işlemini gerçekleştirebilir misiniz?

  Hesap güvenliği açısından gerçekleşen işlemlere müdahale edememekteyiz. Bu nedenle “İşlemler” bölümünden ilgili işlemin iadesini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Genel red hatası nedir?

  57, 12 ve 05 kodlu hatalar, e-ticarette en çok karşılaşılan hatalardır.

  Hata, kart bankası tarafından bize dönmüştür. Kart güvenliği nedeniyle her hata kodunun detaylı açıklaması bulunmayabilir. 0005 hatası da bu kodlardan biridir. Genel olarak 0005 hata kodu aşağıdaki durumlarda dönebilir. Hatanın gerçek nedeni ile ilgi kart sahibinin bankası ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  - İşlem anında kartın CVV bilgisi hatalı girilmiş olabilir
  - Kartın online limiti işlemi gerçekleştirmeye yeterli olmayabilir
  - Kartın online işlem izni olmayabilir
  - Kart, bankasının tanımlamış olduğu bir senaryoya takılmış olabilir.

 • “3D başlatıldı” veya “3D üye iş yerine geri döndü” yazan işlemlerde, müşterimden ödeme alınmış mıdır?

  iyzico Kontrol Paneli’nde, işlemleriniz için 4 adet farklı renkle belirtilen durum bulunmaktadır. Yeşil renkle belirtilen işlemler, başarılı bir şekilde işlemin tamamlandığını belirtmektedir.

  Kırmızı renkli işlemler, işlemin herhangi bir hata nedeniyle gerçekleşmediğini simgeler. "Hata Mesajı" olarak belirtilen bölüm altında, hatanın nedeni konusunda bilgi de yer almaktadır.

  Sarı renkli işlemler (3D üye iş yerine dönüldü) 3D Secure şifresinin girildiğini ancak kartta yaşanılan bir hatadan dolayı (şifre hatası vs.) başarısız bir şekilde tamamlanmadığını simgeler.

  Turuncu renkli işlemler (3D başlatıldı) ise 3D sayfasına gelindiğini, ancak işlem yapılmadan müşterinizin 3D ekranını kapattığını simgeler.

  Kontrollerinizi bu bilgiler doğrultusunda yapabilirsiniz.

 • Kısmi iadeyi nasıl yapabilirim?

  iyzico Kontrol Paneli’nizde “İşlemlerim” bölümünden iptal ya da iade etmek istediğiniz işlemin ödeme numarasına tıkladığınızda, yeni sekmede bir sayfa açılacaktır.

  Sayfada aşağı doğru indiğinizde ise “Ödeme Kırılımları” bölümünü göreceksiniz. Buradaki “İade Et” butonuna tıklayarak kısmi iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Yurt dışından hangi para birimleriyle ödeme alabilirim?

  iyzico Multi Currency özelliği sayesinde, dünyanın her yerinden Visa ve MasterCard markalı kartlarla Türk Lirasının yanı sıra Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Rus Rublesi, İsviçre Frangı ve Norveç Kronu kurlarında ödeme alabilirsiniz.

 • Alternatif ödeme metodları kullanmak için izlemem gereken yollar nelerdir?

  Aktif bir sanal POS üyeliğiniz varsa ve Sofort Banking, Giropay, iDEAL, Qiwi gibi alternatif ödeme metodlarını kullanmak istiyorsanız, [email protected] adresine e-posta göndererek talebinizi iletebilirsiniz.

 • İadem neden hala hesabıma yansımadı?

  Kredi kartı ile yapılan işlemlerin iadesi kart bankanıza bağlı olarak 1-3 iş günü, banka kartı ile yapılan işlemlerin iadesi ise 7-14 iş günü içerisinde hesaba yansımaktadır.

 • Aynı API anahtarlarını ikinci sitemde kullanabilir miyim?

  iyzico üyeliğiniz ve sanal POS’larınızın, üyeliğinizde bulunan sözleşmede konu edilen domain adına özel olması nedeniyle, ikinci e-ticaret siteniz için farklı bir e-posta adresiniz ile yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • iyzico komisyon oranlarına nasıl ulaşabilirim?

  iyzico Kontrol Paneli'nin “Ayarlar” sekmesindeki “Taksit ve Komisyon Ayarları” ekranından komisyon oranlarını inceleyebilirsiniz.

 • Cep telefonumu nasıl güncelleyebilirim?

  Cep telefonu güncelleme taleplerinizin kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden [email protected] iletilmesi durumunda, güncelleme en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

 • TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne nasıl ve hangi koşullarda başvurabilirim?

  Değerli bireysel müşterimiz, sunduğumuz hizmetlerden kaynaklı olarak yaşadığınız (bireysel nitelik taşıyan, dolayısıyla ticari faaliyet kapsamına girmeyen) ihtilaf konusunda kuruluşumuza, uyuşmazlığa konu işlem veya eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içerisinde yazılı başvuru gerçekleştirmiş ve bu başvurunuz, başvuru tarihinizden itibaren 20 gün içerisinde; yanıtlanmamışsa yanıt verilmesi gereken 20 günlük sürenin bitiminden itibaren, başvurunuz olumsuz yanıtlanmış veya verilen yanıtı yeterli bulmamanız halinde ise yanıt tarihinden itibaren 60 gün içerisinde Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (“TÖDEB”) Bireysel Müşteri Hakem Heyetine İlişkin Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik (Link) uyarınca konuyla ilgili TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvurma hakkınız bulunmaktadır.

  TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru formuna aşağıdaki linkten veya www.todeb.org.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Form ilgili bilgilerin doldurulması ve gerekli belgelerin yüklenmesi sonucu www.todeb.org.tr adresi üzerinden elektronik olarak iletilebilir.

  https://todeb.org.tr/hakemheyetibasvuruformu/

  TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru ile ilgili tüm detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Bilgilendirme Broşürünü de inceleyebilirsiniz.

  Bireysel_Musteri_Hakem_Heyetine_Iliskin_Esas_ve_Usuller_Hakkinda_Yonetmelik için tıklayınız.

  Bilgilendirme Metni için için tıklayınız.

 • TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti başvuru süreci hakkında detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

  TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti hakkında detaylı bilgiye yönetmelik üzerinden, başvuru süreci ile ilgili tüm detaylara bilgi broşürü üzerinden ulaşabilirsiniz.

iyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.
 • Altunizade Mah. İnci Çıkmazı Sokak No: 3 İç Kapı No: 10 Üsküdar İstanbul
 • [email protected]
 • +90 216 599 01 00
  7/24 canlı telefon ve iyzico mobil uygulaması üzerinden chat desteği
 • Ticari Sicil No: 867612
 • Vergi No: Üsküdar VD. 4830343157
 • Mersis No: 0483034315700019
 • Denetleyici Merci
 • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) - Hacı Bayram Mah. İstiklal Cad. No: 10 06050 Ulus Altındağ Ankara 0312 507 50 00