Ödemeler tarafıma ne zaman aktarılacak?

Ödemelerle ilgili genel bir bilgi vermek gerekirse;

Çarşamba - Salı aralığında siteniz üzerinden gerçekleşen başarılı işlemlerin ödemeleri toplayıp, Salı gününün üzerine 22 gün koyduktan sonra hesabınıza aktarıyoruz.

Merchant Paneli Ayarlar sayfasında (https://merchant.iyzipay.com/settings) görebileceğiniz bloke gün sayısı ve para gönderim periyodunuza uygun olarak ilk para gönderim periyodunda tamamlanacaktır. Sonrasında ise para gönderim periyodunuza uygun olarak sabit sıklıkta size gönderilecektir.

Ödemelerimi nereden kontrol edeceğim?

Web siteniz üzerinden gerçekleşen işlemlerin ödemelerini iyzico Kontrol Paneli sayfanızda yer alan "İşlemler" bölümünden kontrol edebilirsiniz.

iyzico’yu web siteme entegre ettiğimde ödemeler hangi aralıklarla hesabıma aktarılacak?

Ödeme sürelerimizi hesaplarken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

-iyzico’da ödemeler haftalık olarak hesaplanmaktadır.

-Bu süreçte Çarşamba günü 00:00’dan ile Salı günü 23:59’a kadar olan ödemeler bir haftalık ödemeyi temsil eder.

-Haftalık ödemeler de 3 hafta sonra hesabınıza aktarılmaktadır.

-Her hafta işleminiz olduğunda, biz size her hafta ödeme çıkartacağız. Ancak bu ödemeler son 3 haftanızı kapsamayacaktır.

-Örneğin; 1. Haftanızın ödemesini 4. Hafta, 2. Haftanızın ödemesini 5. Hafta, 3. Haftanızın ödemenizi 6. Hafta almaktasınız.

Blokeli sürenin sebebi nedir?

Blokeli sürenin en önemli sebebini E-ticaretteki Chargeback/Ters ibraz riski oluşturmaktadır. Ayrıca, çalıştığımız bankanın uyguladığı kriterler de blokeli süre ile çalışmamıza sebep olmaktadır. Buna göre 3 haftalık periyodik aralıklarla değişik raporlama kriterleri uygulanır ve bu süreçten sonra ödeme yapılır. İleriki dönemde ödeme süreniz, hacminiz ve sattığınız ürünler göz önünde bulundurularak kısaltılabilir.

Bloke nedir?

Bloke; müşterinizden başarılı bir şekilde ödeme alındıktan sonra size gönderilmesi için beklenen süredir.

Para gönderim periyodu nedir?

Para gönderim periyodu; müşterinizden alınan ödemelerin size gönderim sıklığını belirler.

Tarafıma yapılacak ödeme tutarını önceden bilecek miyim?

Alıcılarınızdan gelen ödeme ve iadelerin toplamını ve detaylı raporunu bir gün sonrasında, günlük olarak Merchant Panel’inden takip edebilirsiniz.

İşlemlerimi nereden kontrol edebilirim?

Detaylı işlem raporunuzu, belirlediğiniz tarih aralığına göre İşlem Rapor sekmesi üzerinden oluşturup, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İptal işlemi nedir?

İyzico üzerinden tahsil edilen bir ödeme, banka kuralları gereği aynı gün içinde (gün sonu yapılmadan) iptal (cancel) edilebilir. İptal işleminin iadeden farkı, ödeme ile aynı gün yapılabilmesi ve kart ekstresinde girdi/çıktı yaratmamasıdır.

İptal veya iade işlemini nasıl yapacağım ?

iyzico Kontrol Paneli’nde yer alan işlemler menüsünden tüm işlemlerinizi listeleyebilirsiniz.

İade veya iptal etmek istediğiniz işlemi listeden bulduktan sonra ödemeyi iptal etmek için ekranın en sağında yer alan İptal Et butonuna basmanız yeterlidir. Ödemenin iptalini gerçekleştirdiğiniz zaman, tüm tutar kullanıcının kartına tekrar aktarılacaktır. Ancak iptal işlemi ödeme ie aynı gün içerisinde yapılmalıdır. Aksi takdirde “İptal Et” botunu gözükmeyecektir.

İade etmek için işlemin kırılım detayına girip, ekranın en sağında yer alan “İade Et” butonuna basmanız yeterlidir. İade ekranında işlemin belli bir tutarını belirterek, iade işlemini tamamlayabilirsiniz.

İade talepleri için ekstra bir ücret ödeyecek miyiz?

İşlem gerçekleştikten sonra yapılan iadeler iptal olarak kabul ediliyor. İade ne zaman gerçekleşirse gerçekleşsin, hiçbir ücret kesintisi yaşamazsınız.

İadeler müşterimin kartına ne kadar sürede geçecek?

İade işlemleri online olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle "Ödemeyi İade Et" butonuna tıkladığınızda, ödeme otomatik olarak iade edilecektir. İade işleminin müşterinizin kartına yansıması, bankasının uyguladığı süreçlere göre 1 ile 3 iş günü arasında değişebilir.

Müşterim iadenin yapılmadığını söylüyor ne yapmalıyım?

İadenin detaylarını bankanızla takip edebilirsin ve kendilerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Müşterime tutarı nasıl iade edeceğim?

iyzico Kontrol Paneli sayfanızda yer alan işlemler bölümünde ilgili ödeme işleminin detayına tıkladığınızda, en sağ köşede "Ödemeyi İade Et" butonu çıkacaktır. İade işlemleriniz için bu butona tıklamanız için yeterli olacaktır.

İade işlemleri online olarak gerçekleştiğinden, "Ödemeyi İade Et" butonuna tıkladıktan sonra işlemin geri alınamayacağını önemle hatırlatmak isteriz.

Faturalandırma işlemleri nasıl olacak?

iyzico'nun platformunu kullanmanız durumunda, iyzico'ya herhangi bir fatura kesmeniz gerekmemektedir. Web sitenizde iyzico üzerinden gerçekleşen başarılı işlemlerin faturalandırma süreci aşağıdaki gibi işleyecektir.

Müşterinizin ödediği toplam tutar için, müşteriniz adına kapalı fatura düzenlemeli ve bu faturayı ürünle/hizmetle birlikte müşterinize göndermelisiniz.

iyzico da ödemenizin hesabınıza aktarılma aşamasında, toplam tutar üzerinden kesilen komisyon ve vade farkları için firmanız adına fatura düzenleyerek, periyodik aralıklarla bu faturaları size iletecektir.

iyzico'nun E-ticaret sitenizde gerçekleşen ödeme işlemlerinin altyapısını sağlaması sebebiyle- firmanız adına kestiği bu komisyon/hizmet faturalarını, ilgili işlem ödemesinde hizmet bedeli göstererek muhasebeleştirebilirsiniz.

Faturalarım bana iletilmedi ne yapmalıyım?

iyzico'nun firmanız adına kestiği komisyon faturası tarafınıza iletilmediyse, aşağıdaki bize ulaşın bölümü üzerinden ilgili ekibe mesaj göndererek bilgi isteyebilirsiniz. Ekip, en kısa sürede size yardımcı olacaktır.

Başka bir sorunuz mu var?

Yardım merkezinde bulamadığınız tüm sorularınız için bize ulaşın.